PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Proste rozwiązanie, które eliminuje areozol wyzwalany podczas zabiegu stomatologicznego

Autor: miro • Źródło: ms
26-08-2020, 11:48
Proste rozwiązanie, które eliminuje areozol wyzwalany podczas zabiegu stomatologicznego Polimery niwelują aerozol - cząsteczki wody wiązane w warkocze
W artykule, opublikowanym właśnie w Physics of Fluids, Alexander Yarin ze współpracownikami odkryli, że siłom odśrodkowym wibrującego narzędzia dentystycznego skutecznie mogą przeciwstawić się lepkosprężyste właściwości polimerów.

Naukowcy z University of Illinois w Chicago, w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, wzięli na warsztat wirujące i wibrujące narzędzia używane powszechnie w gabinetach dentystycznych. To one zamieniają wodę w mgłę i wyrzucają ją z ogromną prędkością w powietrze. Jeśli ta mgiełka zawiera patogeny powstaje poważny problem, stanowiący o zdrowie dentystów i pacjentów.

W artykule, opublikowanym w Physics of Fluids, Alexander Yarin ze współpracownikami odkryli, że siłom odśrodkowym wibrującego narzędzia dentystycznego skutecznie mogą przeciwstawić się lepkosprężyste właściwości polimerów.

Wyniki były zaskakujące. Niewielki dodatek polimerów całkowicie wyeliminował powstawanie aerozolu.

Naukowcy przetestowali dwa polimery zatwierdzone przez FDA. Kwas poliakrylowy okazał się skuteczniejszy od gumy ksantanowej, gdyż oprócz wysokiej lepkości tzw. wydłużającej (duże naprężenia sprężyste przy rozciąganiu) wykazywał stosunkowo niską lepkość ścinania, co ułatwia jego przepompowywanie w urządzeniach.

- Zaskakujące było to, że już pierwszy eksperyment całkowicie potwierdził naszą koncepcję - powiedział Yarin.

- To zdumiewające, że zastosowane przez nas materiały okazały się zdolne do całkowitego stłumienia aerozolu wyzwalanego przez narzędzia dentystyczne. Takie zjawisko wynika z wyjątkowo dużych sił sprężystych generowanych przez małe dodatki polimerów.

Domieszka polimeru zastosowana przy irygacji, hamuje aerozolowanie wody. Kiedy końcówka wibrującego narzędzia dentystycznego zanurza się w roztworze polimeru, tworzy on wężopodobne pasma, które są niejako cofane w kierunku końcówki narzędzia. To zmienia zwykłą dynamikę płynów obserwowaną w przypadku czystej wody. Znaczące siły sprężystości sprawiają, że powstałe kropelki nie są rozpylane po gabinecie stomatologicznym, gdyż nie są w stanie oderwać się od siebie tworząc niebezpieczny aerozol.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinety stomatologiczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH