PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Promieniowanie terahercowe celuje w stomatologię

16-05-2013, 00:01
Promieniowanie terahercowe przełomem w diagnozowaniu stomatologicznym? (fot. sxc.hu)
Promieniowanie terahercowe przełomem w diagnozowaniu stomatologicznym? (fot. sxc.hu)
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie poinformował o opracowaniu przez polsko-francuski zespół naukowców wydajnej techniki generowania promieniowania terahercowego. Jak przekonują twórcy, ich rozwiązanie, w niedługim czasie może być konkurencyjne dla technik obrazowych opartych na promieniowaniu rentgenowskim, popularnych w stomatologii.

Promieniowanie terahercowe jest przedmiotem intensywnych badań od ponad 15 lat. Potwierdzono już jego zastosowanie w zakresie obrazowania medycznego, jednak technologia potrzebna do jego wygenerowania była zbyt kosztowna.

- Promieniowanie terahercowe (rzędu 10^12 Hz), nazywane ta promieniowaniem elektromagnetycznym w zakresie dalekiej podczerwieni, jest tłumione w substancjach przewodzących prąd elektryczny, takich jak metale, oraz w wodzie i w elektrolitach, natomiast jest bardzo słabo tłumione w tzw. dielektrykach, czyli np. tłuszczach, tworzywach sztucznych, zębinie, kościach, papierze czy odzieży informuje Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w oficjalnym komunikacie.

Co ważne, promieniowanie terahercowe jest bezpieczne dla organizmów żywych, posiadając przy tym, właściwości podobne do promieniowania rentgenowskiego, co sprawia, że jest doskonałą metodą diagnostyczną. W prawdzie silna absorbcja promieniowania terahercowego przez wodę, czyni je bezużytecznym w badaniu narządów wewnętrznych położonych głęboko wewnątrz ciała, to doskonale sprawdza się właśnie w diagnostyce stomatologicznej. Przykład?

Jednym z pierwszych sukcesów było wykorzystanie go w celu wykrycia próchnicy zębów, sprawdzając za jego pomocą zmiany gęstości wewnątrz zęba pacjenta.

Do chwili obecnej, oprócz wysokich kosztów, głównym problemem w rozpowszechnieniu technik opartych na promieniowaniu terahercowym było uzyskanie odpowiednich źródeł promieniowania. Jednak przekonuje grupa naukowców z Instytutu, wraz z badaczami z Francji z Laboratoire Pierre Aigrain et Ecole Normale Superieure oraz Instytutu Nanosciences w Paryżu, nowe półprzewodnikowe źródło rozwiązuje problem.

- Odkrycie to toruje drogę do potencjalnych zastosowań tego typu nanostruktur z rozcieńczonych półprzewodników magnetycznych w obszarze teraherców, w szczególności dla biologii i medycyny tłumaczą przedstawiciele Instytutu.

Naukowcy mają nadzieję, że teraz zastosowanie promieniowania terahercowego stanie się powszechne. Kiedy urządzenia oparte na przełomowej technologii trafią fo gabinetów stomatologicznych jeszcze nie wiadomo.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH