Niemiecki naukowiec wskazywał na wieloczynnikową etiologię powstawania recesji dziąseł oraz na brak dowodów naukowych na to, że szczoteczki elektryczne są mniej bezpieczne dla tkanek twardych i miękkich niż szczoteczki manualne. - Co więcej. przeglądy systematyczne grupy Cochrane Collaboration wskazują na dużo większą skuteczność usuwania płytki nazębnej przez szczoteczki elektryczne niż szczoteczki manualne – przekonywał prof.  Christof Dörfer.

   Proces produkcyjny szczoteczek elektrycznych OralB

Wiele publikacji naukowych podkreśla ponadto przewagę szczoteczek oscylacyjno – rotacyjno - pulsacyjnych nad szczoteczkami sonicznymi - jeśli chodzi o proces usuwania biofilmu.

To tylko jeden z wątków zaprezentowanych podczas sympozjum nowoczesnych technologii z zakresu profilaktyki jamy ustnej i badań klinicznych je weryfikujących. W spotkaniu w Krongerg wzięło udział ponad 50 ekspertów z dziedziny stomatologii z całego świata.

- Możliwość podjęcia dyskusji z wybitnymi specjalistami z dziedziny stomatologii to znakomita okazja do analizy potrzeb, a także podjęcia badań oraz działań, których rezultatem są nowe produkty i technologie przyczyniające się do pełniejszej profilaktyki i poprawy higieny jamy ustnej pacjentów – zapewniła lek. dent. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-Med Oral-B.

  Proces produkcyjny szczoteczek elektrycznych OralB

W sympozjum Polskę reprezentowała hig. stom. Magdalena Michałowska, która tak mówiła o swoich wrażeniach z udziału w spotkaniu: Szczególnie zapamiętałam nowatorskie połączenie szczoteczki elektrycznej z aplikacją na telefon, dzięki czemu pacjent może na bieżąco otrzymywać szczegółowe informacje na temat skuteczności szczotkowania oraz konkretne porady, na co powinien zwrócić uwagę oraz co poprawić w technice szczotkowania.