PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Produkty na ząbkowanie szkodliwe dla zdrowia dziecka?

Autor: nieck • Źródło: kan
10-10-2019, 12:26
Produkty na ząbkowanie szkodliwe dla zdrowia dziecka? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Większość produktów "na ząbkowanie" (a konkretnie aż 9 z 14), które są sprzedawane na rynku brytyjskim zawierają sacharozę, alkohol, i/lub lidokainę. Wszystkie te składniki mają skutki uboczne, według naukowców pracujących dla Public Health Wales. Na domiar złego, istnieje bardzo niewiele dowodów, że te produkty rzeczywiście przynoszą ulgę i łagodzą ból spowodowany wyrzynającymi się zębami.

Produkty poddane analizie zostały dopuszczone do sprzedaży przez brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, w dwóch kategoriach środków homeopatycznych i ziołowych.  

Okazało się, że dwa zawierają sacharozę czyli cukier spożywczy, zatem szkodzą właśnie wyrzynającym się mleczakom, które mają jeszcze słabe szkliwo i są wybitnie podatne na próchnicę. Zwłaszcza jeśli często są  bezpośrednio wielokrotnie aplikowane na zęby.

Dwa środki zawierają alkohol. Wiadomo że jeśli alkohol nawet w niewielkich ilościach pojawi się w mleku kobiecym, to na niemowlę działa  pobudzająco, a zatem zamiast uspokajać - zwiększa płaczliwość i nie pozwala dziecku zasnąć. Natomiast umiarkowane ilości alkoholu grożą w przypadku malutkich dzieci zaburzeniami w rozwoju motorycznym.

Wszystkie żele (w sumie sześć) sprzedawane w Wielkiej Brytanii zawierają lidokainę. I chociaż żadem z preparatów nie zawiera więcej niż 1 proc. lidokainy, to jego niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do przedawkowania, ostrzega British Dental Association (BDA).

- Rodzice kupując środek mający ulżyć ząbkującemu maluchowi nie zdają sobie sprawy, że podają mu cukier, alkohol i lidokainę. Rzeczywistość jest taka, że konsument lawiruje na polu minowym potencjalnie szkodliwych składników. Potrzebne są jasne instrukcje i zalecenia, by rodzice rozumieli potencjalne ryzyko, ale także zmiany w procesie uzyskiwania dopuszczenia do sprzedaży różnych produktów.

W gruncie rzeczy na ból związany z ząbkowaniem wystarczy zimny okład - na przykład schłodzony w lodówce gryzaczek, wyjaśnia Mick Armstrong, prezydent British Dental Association. 

Więcej: British Dental Journal

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH