• Opracowano aplikację stomatologiczną umożliwiającą badania przesiewowe na podstawie zdjęć dentystycznych wykonanych przez opiekunów dzieci
  • To metoda łatwa do przeprowadzenia i wystarczająco skuteczna w wykrywaniu próchnicy wczesnodziecięcej, informuje  International Journal of Paediatric Dentistry
  • Tego typu rozwiązanie może być szczególnie przydatne w regionach o ograniczonym dostępie do opieki dentystycznej 

Próchnica wczesnodziecięca. Choroba na "własne życzenie"?

Próchnica wczesnodziecięca to agresywna postać próchnicy zębów, która dotyka dzieci poniżej 6 roku życia. W skali globalnej szacuje się, że występuje  nawet u  48 proc. dzieci. To choroba, która nieleczona prowadzi do bólu, problemów z  żuciem pokarmu, infekcji, ograniczenia normalnych codziennych czynności. Leczenie bywa kosztowne, zwłaszcza jeśli dzieci wymagają hospitalizacji i leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym.

Próchnica wczesnodziecięca jest chorobą wieloczynnikową, wiąże się:

  • częstym spożywaniem słodkich pokarmów i napojów,
  • karmieniem nocnym i na żądanie,
  • nieodpowiednim szczotkowaniem zębów,
  • brakiem dostępu do środków zapobiegawczych, na którą nakłada się wpływ różnych wcześniejszych i psychospołecznych uwarunkowań zdrowia.

Regularne kontrole dentystyczne mogą pomóc zidentyfikować dzieci  obciążone wysokim ryzykiem rozwoju próchnicy oraz dostosować skuteczne metody profilaktyki i leczenia, niestety nie wszędzie jest to możliwe wskazuje International Journal of Paediatric Dentistry. 

Smartfon. Jako narzędzie do skryningu próchnicy

Smartfony mają wielki potencjał w zdalnych badaniach przesiewowych, pozwalając na obrazowanie cyfrowe,  udostępnianie zdjęć i mając dostęp do niedrogiej, bezpiecznej wirtualnej pamięci (w chmurze).

Aplikacja, zaprojektowana przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization, była odpowiedzią na ograniczenia w świadczeniu opieki zdrowotnej podczas pandemii COVID-19.

Badanie objęło 42 rodziny, które korzystały z aplikacji. Rodzice robili zdjęcia jamy ustnej swoich dzieci, które następnie były przesyłane do aplikacji za pośrednictwem serwera.

- Ta metoda umożliwiła bardzo dokładne badanie przesiewowe zdrowych dzieci bez próchnicy i tych z objawami ubytków  – stwierdza jeden z autorów badania dr Somayyeh Azimi.  

Dzięki tej aplikacji można skrócić czas oczekiwania na konsultację i czas podróży do kliniki dentystycznych. Pomaga ona również lepiej określać rodzaj potrzebnego zabiegu oraz pilność jego wykonania. Co więcej, potencjalnie zmniejsza powikłania nieleczonej próchnicy, takie jak infekcje zębów.

Oszacowano, że model telestomatologii do badań przesiewowych na terenie Australii może zaoszczędzić do 85 mln dolarów rocznie w porównaniu z  badaniami przesiewowymi prowadzonymi tradycyjnymi metodami.