Nie tak dawno dentyści donosili, że próchnica „wymrze”, ponieważ choroba była tak skutecznie zwalczana w Austrii. Jednak od kilku lat trend zmierza w innym kierunku: znowu zaobserwowano znaczny wzrost próchnicy, zwłaszcza u dzieci poniżej trzeciego roku życia -  mówi dentysta Ulrich Remschmidt z Grazu.

Za dużo cukru

- Przyczyn tego stanu  może być wiele, ale jednym z ważniejszych aspektów jest dieta. Problem nie tyle tkwi w ilości cukru, co w częstotliwość, z jaką dzieci spożywają słodkie artykuły spożywcze  - przekonuje Remschmidt.

W efekcie zęby nie mają czasu na regenerację. Problemem jest jednak również pojawienie się żywności produkowanej przemysłowo: jemy zbyt często, pożywienie ubogie w składniki odżywcze - mówi Ulrich Remschmidt, cytując badania na ten temat.

Ulrich Remschmidt jest już czwartym pokoleniem, które pracuje jako dentysta. - Żal mi każdego dziecka, które trafia do mnie – zapewnia.

A potrzebujących interwencji stomatologicznej jest tak wiele, że na wizytę u dentysty trzeba czekać nawet rok. Austriackiego stomatologa do do walki z próchnicą dzieci zainspirowało  takie oto zdarzenie : Zajrzałem do ust małego pacjenta i dosłownie wszystkie jego zęby zajęte były przez próchnicę. Kiedy zapytałem o to ojca, powiedział: To tylko zęby mleczne.

Jak wiadomo zęby mleczne są również bardzo ważne nie tylko, że zaniedbane prowadzą do próchnicy stałych. - Jeśli ich brakuje, mogą pojawić się trudne do leczenia niewspółosiowości w ustawieniu zębów. Następstwem tego stanu mogą być poważne problemy z prawidłowym rozwojem twarzy, kłopoty z mówieniem - uważa Ulrich Remschmidt.

Próchnica jest bardzo łatwa do uniknięcia - wystarczy być konsekwentnym w działaniu – mówi dentysta.