• Ze schorzeniem okluzyjnym mamy do czynienia, kiedy zęby górnego i dolnego łuku stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób
 • Przyczyną tego typu problemów może być wada zgryzu, wyrzynające się ósemki, ubytki, a nawet źle założone wypełnienia protetyczne
 • Wśród najczęściej występujących objawów choroby okluzyjnej stwierdza się: ścieranie się zębów (atrycja), uszkodzenie szkliwa (erozja), pęknięcia zębów, rozchwianie oraz przemieszczanie się zębów

Wczesne rozpoznanie choroby okluzyjnej jest ważne

Niemal u 80 proc. pacjentów, którzy w ciągu roku zostali poddani analizie okluzji w Dentim Clinic, stwierdzono objawy choroby okluzyjnej o różnym stopniu zaawansowania. 

Wśród najczęstszych jej objawów specjaliści ośrodka zauważyli:

 • ścieranie się zębów (atrycję),
 • uszkodzenie szkliwa (erozję),
 • pęknięcia zębów,
 • rozchwianie oraz przemieszczanie się zębów.

Wśród przyczyn przeważały głównie wady zgryzu, nieprawidłowo założone wypełnienia i braki zębowe.

- Zależało nam na wprowadzeniu diagnostyki, która umożliwia kompleksowe podejście do leczenia  schorzeń jamy ustnej oraz poznanie źródła problemów. W ten sposób unikamy leczenia tylko objawowego i naprawczego, a skupiamy się na eliminacji źródła np. bólu zdrowego zęba, przemieszczania i ścierania się zębów czy nadwrażliwości Takie podejście znacznie poprawia skuteczność leczenia, sprawia także, że jego efekty są długotrwałe - mówi Zuzanna Markiewicz, specjalista ds. analizy okluzji w Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Pacjenci z symptomami choroby okluzyjnej. Analiza Dawsona. 

Pacjenci, u których występują symptomy choroby okluzyjnej, po wstępnej diagnostyce, kierowani są na dodatkowe badanie - analizę Dawsona. Badanie trwa od 60-90 minut, wymaga wykonania m.in. 21 zdjęć 2D i 3D twarzy oraz zębów pacjenta, które następnie analizuje specjalny program komputerowy Dawson Wizard.

- Program analizując zdjęcia, wskazuje nam, w których miejscach zęby stykają się ze sobą nieprawidłowo i gdzie wymagana jest np. zmiana pozycji i ustawienia zębów, ich przedłużenie, zeszlifowanie lub zmiana kształtu korony.

Dodatkowo program ten wskazuje nieprawidłowości związane z pracą mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, które można wyeliminować za pomocą leczenia stomatologicznego. Zmiany w uzębieniu, które ma wprowadzić dentysta podczas leczenia, planowane są na ekranie komputera. Stają się one później podstawą do leczenia np. protetycznego, ortodontycznego lub implantologicznego - mówi Zuzanna Markiewicz.

Dopełnieniem w ten sposób wykonywanej analizy jest rozległa diagnostyka, która obejmuje m.in.:

 • RTG i tomografię komputerową,
 • badania w powiększeniu mikroskopowym,
 • badania periodontologiczne,
 • badanie stawów skroniowo - żuchwowych za pomocą USG z Dopplerem.

Konsultacje obejmują także DSD (Digital Smile Design), czyli cyfrowe zaprojektowanie nowego uśmiechu.

- W ten sposób dostajemy pełen obraz stanu zdrowia pacjenta, widzimy nie tylko objaw, ale także lokalizujemy źródło schorzenia. Możemy ocenić zarówno stan kości, zdrowia zębów, ale także pracę mięśni i stawów skroniowo - żuchwowych, wychwytując nawet najdrobniejsze nieprawidłowości skutkujące uszkodzeniem zębów. Na tej podstawie proponujemy rozwiązania, ustalamy kompleksowy plan leczenia, wizualizujemy pacjentom efekty przy pomocy programu komputerowego - mówi specjalistka Dentim Clinic.

Choroba okluzyjna. Poważne konsekwencje

W wielu przypadkach choroba leży u podstaw poważnych problemów zdrowotnych.  Ze schorzeniem mamy do czynienia, kiedy zęby górnego i dolnego łuku stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób. Przyczyną tego może być wada zgryzu, wyrzynające się ósemki, ubytki,  a nawet źle założone wypełnienia protetyczne .

Nieleczona choroba okluzyjna niesie za sobą szereg bolesnych dolegliwości, prowadzi m.in. do:

 • dysfunkcji pracy mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych,
 • napięciowego bólu głowy,
 • nadwrażliwości na zimno i ciepło,
 • ścierania się zębów,
 • pękania szkliwa,
 • rozchwiania i przemieszczania się zębów.

Jednym z charakterystycznych jej objawów jest bezwiedne zaciskanie i zgrzytanie zębami np. podczas snu.

- To schorzenie, które wyniszcza zęby, prowadzi do upośledzenia pracy mięśni, jest także źródłem bólu - zarówno zębów, jak i głowy, mięśni twarzy, szyi, pleców, a nawet ramion. Leczenie choroby okluzyjnej, polegające na dopasowaniu do siebie zębów szczęki i żuchwy jest w stanie zapobiec postępującemu wyniszczeniu zębów - mówi Markiewicz.