PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Problemy z sercem jako skutek energicznego nitkowania zębów

Autor: nieck • Źródło: en
08-01-2021, 10:59
Problemy z sercem jako skutek energicznego nitkowania zębów Do tej pory uważano, że nitkowanie chroni przed zapaleniem wsierdzia (fot. pixabay)
Obrazowanie pomogło klinicystom zdiagnozować mężczyznę z rzadkim przypadkiem infekcyjnego zapalenia wsierdzia - najprawdopodobniej spowodowane było nitkowaniem zębów (opis przypadku opublikowano w Cureus Journal of Medical Science).

Infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW) jest rzadką chorobą, w której infekcja może prowadzić do zapalenia i uszkodzenia zastawek serca. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla leczenia, ponieważ współczynnik śmiertelności może sięgać nawet 30 proc. IZW jest trudne do zdiagnozowania ze względu na różnorodność i niespecyficzność objawów klinicznych oraz podstawowe czynniki ryzyka, w tym:
- stosowanie leków dożylnych,
- wszczepiony rozrusznik,
- przechodzenie zabiegów dentystycznych,
- obniżenie odporności.

IZW na zastawkach natywnych, zdiagnozowane u 63-letniego mężczyzny, jest wyjątkowym przypadkiem, ponieważ uznano, że to mocne nitkowanie zębów doprowadziło do kolonizacji bakteriami Streptococcus gordonii, powodując problem kardiologiczny.

Do tej pory uważano, że ten zabieg higieniczny chroni przed zapaleniem wsierdzia.

63-letni mężczyzna z historią choroby - niedomykalność zastawki mitralnej - zgłosił się na ostry dyżur, ponieważ przez trzy tygodnie miał gorączkę 39,5 0C. Wcześniej był badany na innym oddziale ratunkowym i przez lekarza pierwszego kontaktu z tego samego powodu, ale gorączka utrzymywała się bez znanej przyczyny. Zaprzeczył jakimkolwiek czynnikom ryzyka, w tym niedawnym zabiegom dentystycznym, używaniu narkotyków lub alkoholu. Jednak mężczyzna przyznał, że silnie nitkuje zęby, co czasami powoduje krwawienie dziąseł.

Badanie nie wykazało szmerów ani zmian skórnych, a elektrokardiogram i RTG klatki piersiowej nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Jego wyniki laboratoryjne ujawniły liczbę białych krwinek wynoszącą 10, 100/ uL, podwyższony poziom białka C-reaktywnego 14 mg/dL oraz szybkość sedymentacji erytrocytów wynoszącą 95 mm/h. Mężczyzna otrzymał dożylnie wankomycynę i piperacylinę/tazobaktam.

Trzy posiewy krwi pobrane w odstępie co 15 minut  ujawniły obecność bakterii S. gordonii. Echokardiogram przezklatkowy (TTE) nie wykazał nic niezwykłego, ale  przezprzełykowy (TEE) już ujawnił niewielką ilość bakterii na tylnym płatku zastawki mitralnej. Dzięki temu udało się zastosować antybiotyki, które były bardziej skuteczne, w tym przypadku - gentamycynę i penicylinę G.

W opinii naukowców, echokardiogram przezprzełykowy powinien być wykonywany w  ciągu 12 godzin od przyjęcia do szpitala pacjenta z podejrzeniem infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Natomiast lekarze medycyny ratunkowej powinni mieć na uwadze podwyższone ryzyko IZW u pacjentów po niedawnym leczeniu stomatologicznym  i mających nawracające gorączki bez zidentyfikowanego źródła - podsumowali.

- Oszacowano, że szczotkowanie zębów u pacjenta ze złą higieną jamy ustnej zwiększa ryzyko bakteriemii znacznie bardziej niż ekstrakcja pojedynczego zęba, ale nie ma danych, które sugerowałyby takie samo ryzyko w przypadku nitkowania zębów. W rzeczywistości używanie nici dentystycznej wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem IZW, co podkreśla wyjątkowy charakter tego przypadku - napisali autorzy pracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH