PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Problemy stomatologiczne pacjentów z anemią sierpowatą

Autor: nieck • Źródło: en
26-01-2021, 14:16
Problemy stomatologiczne pacjentów z anemią sierpowatą Próchnica nie jest powodem martwicy miazgi u chorych na anemię sierpowatą (fot. pixabay)
Pacjenci z anemią sierpowatą mają bardzo duże problemy stomatologiczne. Naukowcy dociekają jaka jest ich przyczyna - analizy kliniczne, obrazowe i mikrobiologiczne sugerują, że martwica miazgi zębów z nienaruszonymi koronami u tych osób nie jest spowodowana obecnością bakterii.

Naukowcy przeprowadzili ocenę liczebności bakterii w zębach stałych z nienaruszonymi koronami (bez próchnicy, chorób przyzębia lub urazów zębów) u pacjentów z niedokrwistością sierpowatą (genotyp HbSS) poprzez analizę ich parametrów klinicznych, obrazowych i mikrobiologicznych.

W pierwszym okresie obserwacji badaniu kohortowemu poddano 113 pacjentów Supervision of Hematology and Hemotherapy of Maranhão z Brazylii i 226 zdrowych osób. Wszyscy badani mieli powyżej 16 lat i przynajmniej jeden ząb z nienaruszoną koroną, z klinicznie zdiagnozowaną martwicą miazgi (za pomocą pulsoksymetrii i testu wrażliwości na zimno).

W analizie tomograficznej zidentyfikowano zmiany w komorze miazgi, korzeniu i więzadle przyzębia. Do identyfikacji obecności bakterii wykorzystano posiewy bakteryjne, barwienie żywych i martwych bakterii oraz reakcję łańcuchową polimerazy w czasie rzeczywistym ze starterami 16S rRNA. Próbki pobierano natychmiast po uzyskaniu dostępu do komory miazgi. 

Rozpoznanie martwicy miazgi zostało potwierdzone klinicznie w 82 proc. (22/27) zębów. Zidentyfikowano bakterie w ilości mniejszej  100/ μL w 23 proc. martwych zębów. Stąd wniosek badaczy, że obserwowana martwica miazgi nie była skutkiem infekcji bakteryjnej.

Więcej: physiciansweekly.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ząb   pacjent   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH