PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Probiotyk kluczem do zdrowia jamy ustnej

Autor: nieck • Źródło: smn
15-09-2020, 09:19
Probiotyk kluczem do zdrowia jamy ustnej Naukowcy dostarczają dowody na korzyści stomatologiczne ze stosowania probiotyków (fot. pixabay)
Weissella cibaria szczep bakterii Gram-dodatniej może hamować krwawienie z dziąseł i obniżać ilość bakterii periodontycznych powiązanych z cukrzycą i innymi ogólnymi chorobami, dowodzą wyniki badania opublikowane w BMC Oral Health.

Suplementacja probiotykiem zawierającym bakterie W. cibaria może poprawić zdrowie jamy ustnej, twierdzą naukowcy z koreańskiej firmy OraPharm.

- Terapia W. cibaria może poprawić wskaźnik krwawienia i spowolnić rozprzestrzenianie się niektórych typów bakterii w jamie ustnej. 

Kiedy kieszonki zębowe zaczynają się wskutek procesu chorobowego pogłębiać, zmienia się także rozmieszczenie bakterii w jamie ustnej, co w efekcie prowadzi do uszkodzeń tkanki stanu zapalnego.  W ostatnich latach dowody naukowe wskazują, że bakterie probiotyczne są konkurencyjne wobec chorobotwórczych mikroorganizmów i nie tylko hamują wzrost i osadzanie się ich, ale także spowalniają metabolizm i zmiany w  środowiskowym pH. Dlatego badacze mają nadzieję, że probiotyki mogą dawać wymierne korzyści w stomatologii, takie jak profilaktyka i leczenie próchnicy, stanów zapalnych  i chorób przyzębia, ponieważ poprawiają stan mikrobiomu jamy ustnej.

Jedno z najnowszych badań dowodzi, że jeden ze szczepów  bakterii Lactobacillus występujący w kiszonkach może hamować rozwój bakterii powodujących próchnicę.  

OraPharma we współpracy z naukowcami z Kangwon National University przeprowadził badanie mające ocenić skutki W. cibaria - szczepu bakterii który zawierają dostępne na koreańskim rynku probiotyki na zdrowie periodontologiczne i mikrobiom jamy ustnej. 

W badaniu brało udział 90 dorosłych osób (w wieku 20 - 39 lat) bez chorób przyzębia, na wstępie przeszli profesjonalne czyszczenie zębów. W ramach eksperymentu część uczestników brała jedną tabletkę probiotyku na noc, po szczotkowaniu zębów przez 8 tygodni, a część placebo. U wszystkich oceniano krwawienie z dziąseł, głębokość kieszonek zębowych, ilość gromadzącego się nalotu zębowego, a także skład bakterii gromadzących się w kieszonkach zębowych.

Osoby zażywające probiotyk miały zdecydowanie mniejsze krwawienie z dziąseł, ale też znacząco mniej patogenicznych bakterii Fusobacterium nucleatum.

To szczególnie ważna obserwacja w czasie pandemii, bowiem w jednym z badań wykazano, że osoby cierpiące z powodu stanów zapalnych powodowanych przez bakterie periodonotologiczne mają wyższe ryzyko ciężkich powikłań  COVID-19.

Więcej: BMC Oral Health

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   bakterie   zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH