PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Preparat odbudowujący szkliwo już w badaniach klinicznych

Autor: nieck • Źródło: en
03-03-2021, 11:00
Preparat odbudowujący szkliwo już w badaniach klinicznych Środek na bazie peptydu ma odbudować zniszczone szkliwo (fot. Pixabay)
Nowy preparat wzmacnia i odbudowuje zęby, a także chroni przed nadmierną podatnością na próchnicę oraz chorobami dziąseł - tak chwalą swoje osiągnięcie naukowcy z University of Washington.

Preparat uzyskany na University of Washington  ma formę kapsułki, która zawiera zmodyfikowny genetycznie peptyd lub łańcuch aminokwasów wraz z jonami fosforu i wapnia, które są budulcem szkliwa zębów. Peptyd to amelogenina, białko ważne w tworzeniu szkliwa zębów oraz cementu na powierzchni korzenia zęba. Każda pastylka "dobudowuje" kilka mikrometrów nowego szkliwa na zębach za pośrednictwem peptydu, który jest tak skonstruowany, aby wiązał się z uszkodzonym szkliwem i naprawiał je, nie wpływając jednocześnie na tkankę miękką jamy ustnej. Nowa warstwa integruje się również z zębiną.

Prace nad nowym środkiem wchodzą w etap badań klinicznych.

 Naukowcy twierdzą, że dwie tabletki do ssania dziennie odbudowują szkliwo, a jedna pomaga utrzymać zdrową warstwę. Oczekuje się, że pastylka do ssania będzie bezpieczna zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. 

Nowopowstałe szkliwo jest bielsze niż to, które pozostawiają środki do wybielania zębów (do stosowania przez pacjenta w domu, czyli paski i żele) - stwierdzili naukowcy. Ponadto konwencjonalne zabiegi wybielające opierają się na nadtlenku wodoru, środku wybielającym, który może osłabiać szkliwo zębów po długotrwałym stosowaniu, natomiast nowy preparat nie stwarza takich zagrożeń.

W nieco podobny sposób, jak opracowany preparat, wzmacniają szkliwo środki z fluorem, jednak nie odbudowują go aktywnie. Poza tym fluor dość szybko się rozcieńcza, a jego ogólna skuteczność zależy w dużej mierze od starannej higieny jamy ustnej. Tymczasem pastylkę można stosować w połączeniu z bardzo niskimi stężeniami fluoru, czyli około 20 proc. tego, co znajduje się w większości past do zębów.

- Badanie kliniczne ma wyznaczone trzy cele  - powiedział kierownik zespołu Mehmet Sarikaya, profesor w Department of Materials Research Science and Engineering oraz adiunkt w Department of Oral Health Sciences.

- Przede wszystkim ma wykazać skuteczność, stworzyć niezbędną dokumentację, ale też poprzez testy porównawcze, chcemy sprawdzić, jak efekt wybielający wypada w porównaniu z istniejącymi zabiegami komercyjnymi- powiedział Sarikaya.

Naukowcy przetestowali już pastylkę na usuniętych ludzkich zębach, a także na usuniętych zębach zwierzęcych i  na żywych szczurach. W planach jest opracowanie podobnych produktów do użytku w gabinetach dentystycznych. Ta faza testów rozpocznie się w marcu lub kwietniu.

Spodziewamy się, że badania potrwają nie dłużej niż trzy miesiące - powiedział Sami Dogan z School of Dentistry’s Department of Restorative Dentistry.

Naukowcy dodatkowo opracowują pastę do zębów do stosowania bez recepty, ale nie ustalili harmonogramu jej wprowadzenia. Ponadto badają żel ze zmodyfikowanym peptydem do leczenia nadwrażliwych zębów. Większość produktów dostępnych obecnie na rynku przynosi jedynie tymczasową ulgę. Natomiast peptyd trwale rozwiązuje problem, wzmacniając szkliwo.

Więcej: dentistrytoday.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH