PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Precyzyjne monitorowanie wirusów w gabinecie stomatologicznym

Autor: miro • Źródło: ms
21-07-2021, 08:20
Precyzyjne monitorowanie wirusów w gabinecie stomatologicznym Monitorowanie drobnoustrojów w gabinecie stomatologicznym (fot. shutterstock)
Szkoccy naukowcy opracowują system oparty na czujnikach, który umożliwić ma wykrywanie obszarów powietrza zawierających „zainfekowany” aerozol.
  • Specjaliści opracowali i przetestowali prototyp systemu zaprojektowanego tak, aby aerozol nie rozprzestrzeniał się w powietrzu. Dzięki temu wszelkie ryzyko, związane z kontaminacją, ogranicza się do mniejszego obszaru.
  • Projekt jest doskonałym przykładem tego, jak zwiększony dostęp do danych i informacji może pomóc w monitorowaniu zagrożeń takich jak przenoszenie się koronawirusów w powietrzu.
  • Korzystanie z wielu czujników do mapowania poziomu ryzyka w całej przestrzeni gabinetu stomatologicznego może pozwolić dentystom na spokojne wykonywanie procedur wytwarzających aerozol.

Eksperci z Uniwersytetu Heriot-Watt, Uniwersytetu w Edynburgu, Real Good Dental Company i CENSIS – szkockiego centrum doskonałości w zakresie technologii wykrywania, systemów obrazowania i internetu rzeczy (IoT) pracują nad stworzeniem wielu matryc czujników śledzących położenie i ruch chmury aerozolowej.

Projekt ma na celu znalezienie najlepszej kombinacji czujników – w tym identyfikatorów dwutlenku węgla i wilgotności – które można wykorzystać do stworzenia „mapy ryzyka przestrzennego” całego pomieszczenia lub określonego obszaru w gabinecie stomatologicznym.

Mapa "zainfekowanego" aerozolu

System mógłby umożliwić dentystom monitorowanie poziomu ryzyka w czasie rzeczywistym, identyfikowanie wszelkich pików w stężeniu drobnoustrojów i podejmowanie odpowiednich działań, takich jak zapewnienie dodatkowych środków ochrony osobistej, stosowanie technik wymiany powietrza lub środków dezynfekujących.

Monitorowanie jakości powietrza staje się coraz bardziej powszechne. Dostępnych jest wiele urządzeń do wskazywania poziomu dwutlenku węgla w domach i innych przestrzeniach, są one zwykle ograniczone do jednego stałego punktu w pomieszczeniu. Korzystanie z wielu czujników do mapowania poziomu ryzyka w całej przestrzeni może pozwolić dentystom na spokojne wykonywanie procedur wytwarzających aerozol. Takie rozwiązanie dawałoby dodatkową pewność zarówno pacjentom, jak i dentystom, że jakość powietrza jest dokładnie monitorowana.

Postęp w analizie kontaminacji powietrza

Dr Cathal Cummins ze szkoły matematyczno-informatycznej Uniwersytetu Heriot-Watt, a dokładniej z Instytutu Infrastruktury i Środowiska, powiedział: W 2020 r. globalne zrozumienie transmisji cząsteczek w powietrzu znacznie się rozwinęło. Obecnie uznaje się, że mniejsze krople w powietrzu mogą być tak samo niebezpieczne, jak te większe , które zazwyczaj są wyłapywane przez śoi.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia związane z COVID-19, a odzwierciedlające ryzyko przenoszenia wirusa drogą powietrzną, zostały zaktualizowane dopiero w połowie 2021 r. Wraz z ponownym otwarciem praktyk stomatologicznych pojawia się potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa dentystom i ich pacjentom podczas procedur wiążących się z wytwarzaniem aerozoli.

- Jak wiadomo, nie tylko koronawirusy mogą być przenoszone przez kropelki zawieszone w powietrzu. Opracowanie nowego systemu monitorowania skażonego powietrza może być przełomowe w minimalizowaniu ryzyka narażenia na niebezpieczeństwo zarówno osób pracujących w gabinecie stomatologicznym, jak i ich pacjentów.

Modele matematyczne przenoszenia się wirusów  

Projekt opiera się na  niedawno opublikowanych badaniach zespołu szkockich naukowców, w ramach których opracowano model matematyczny do przewidywania zachowania i rozprzestrzeniania się zawieszonych w powietrzu kropel oraz wpływu na jakość powietrza urządzeń generujących aerozol.

Specjaliści opracowali i przetestowali prototyp systemu zaprojektowanego tak, aby aerozol nie rozprzestrzeniał się w powietrzu, dzięki temu wszelkie ryzyko związane z kontaminacją ograniczono do mniejszego obszaru.

Po pomyślnym opracowaniu matrycy czujników zespół projektowy testuje teraz system w symulowanym środowisku dentystycznym, wykorzystując do mapowania rozprzestrzeniania się aerozolu manekiny pacjentów.

Następnie zostanie opracowany odpowiedni interfejs i algorytm, aby pomóc dentystom w interpretacji danych, które można będzie połączyć z systemem alarmowym podobnym do tego zastosowanego w detektorach tlenku węgla lub dymu.

Bezpieczne warunki pracy dentysty 

Jagdeep Hans, dyrektor Real Good Dental Company, powiedział: Wielu dentystów wciąż jest daleko od powrotu do normalnego biznesu, jednak pojawienie się nowych sposobów prowadzenia procedur sprzyjać będzie dalszemu, bezpiecznemu leczeniu pacjentów. Procedury dentystyczne rutynowo wiążą się z wytwarzaniem aerozoli, które mogą nieść dodatkowe ryzyko, ale dokładne monitorowanie powietrza w gabinetach może zapewnić ważne informacje dla pracowników lecznic.

Dr Felicity Mehendale z Instytutu Ushera na Uniwersytecie w Edynburgu uważa, że istnieje ogromny potencjał do zastosowania tego typu monitorowania aerozoli w różnych sytuacjach klinicznych. - Wiedza o zagrożeniu może stać się kluczową częścią naszego podejścia do zdrowia i bezpieczeństwa klinicznego – ocenia specjalistka.

Stephen Milne, menedżer ds. rozwoju biznesu w CENSIS, dodał: Ten projekt jest doskonałym przykładem tego, jak zwiększony dostęp do informacji może pomóc nam w monitorowaniu zagrożeń takich jak przenoszenie się koronawirusów w powietrzu. Dla dentystów pracujących na pierwszej linii, a także dla ich pacjentów, wdrożenie połączonej sieci czujników w całym gabinecie, może mieć podstawowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa zabiegów i zmniejszenia potencjalnej ekspozycji na wirusy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   gabinet stomatologiczny   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH