PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praworęczność dentysty a ekstrakcja lewej dolnej ósemki

Autor: nieck • Źródło: en
09-09-2021, 10:06
Praworęczność dentysty a ekstrakcja lewej dolnej ósemki Badanie skuteczności zabiegów ekstrakcji (fot. Shutterstock)
Badano czy strona, po której leży dolna "ósemka" przeznaczona do ekstrakcji ma wpływ na  stan przyzębia sąsiadującego z nią drugiego trzonowca.
  • Zabieg usuwania lewego dolnego zęba mądrości może być bardziej wymagający dla praworęcznego chirurga niż usunięcie prawego dolnego zęba mądrości.
  • Może się tak dziać, gdyż praworęcznemu lekarzowi trudniej obserwować pole zabiegu.
  • Przemawiają za tym wyniki jednego z badań, które wykazało większą liczbę powikłań po usuwaniu lewej dolnej "ósemki" niż po wyrywaniu prawej. 
  • Czy zatem prawo lub leworęczności chirurga stomatologa przeprowadzającego zabieg ma wpływ na jakość przeprowadzanego zabiegu ? 

Badanie przeprowadzono w Poliklinik für Parodontologie,  Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt, w Niemczech.

Jego celem badania było sprawdzenie, czy istnieje wpływ strony po której odbywa się ekstrakcja dolnej ósemki  i stanu przyzębia (mierzono głębokość kieszonek zębowych oraz poziom przyczepu wokół sąsiednich drugich trzonowców żuchwy.

W badaniu wzięli udział pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do zabiegu ekstrakcji prawego lub lewego dolnego trzeciego trzonowca. Wszystkie te osoby były ogólnie zdrowe i zobowiązały się do wzięcia udziału w trwającym 6 miesięcy programie kontrolnym po zabiegu chirurgicznym.  

U wszystkich pacjentów ekstrakcje przeprowadzał ten sam chirurg stomatologiczny, który był praworęczny (lekarz zawsze znajdował się po prawej stronie pacjenta).

Czy praworęczny dentysta gorzej przeprowadza ekstrakcję lewej dolnej ósemki?

W sumie w badaniu wzięło udział  73 pacjentów (46 kobiet i 27 mężczyzn), którym usunięto 146 zębów mądrości. Trzecie zęby trzonowe  były albo całkowicie pokryta błoną śluzową jamy ustnej albo w całości zatrzymane (tkwiły w kości żuchwy).

W okresie po zabiegu chirurgicznym przez okres 6 miesięcy oceniano głębokość kieszonek zębowych oraz poziom utraty przyczepu łącznotkankowego w sąsiednim drugim zębie trzonowym. Stwierdzono, że w badanych parametrach nie ma statystycznie istotnych różnic w parametrach mierzących stan przyzębia między stronami lewą i dolną. 

 Autorzy badania przypuszczają, że duże doświadczenie praworęcznego dentysty procentowało w czasie zabiegów i niwelowało niedogodności związane z  wykonywaniem ekstrakcji lewej dolnej ósemki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH