Ortec ECD – kolejne urządzenie do wykrywania bardzo wczesnych stadiów próchnicy powstało na Stony Brook University School of Dental Medicine, w Stanach Zjednoczonych. Podczas badań klinicznych przyrząd ten wykrywał najwcześniejsze stadia demineralizacji zęba i przedpróchnicowe zmiany ze 100-procentową dokładnością. Był nie tylko dużo precyzyjniejszy niż oko doświadczonego dentysty, ale także zdjęcie rtg.  Ortec ECD szczególnie przydaje się do badania zębów trzonowych i przedtrzonowych, które najszybciej się psują.

Szkliwo nie przewodzi prądu pod warunkiem, że nie jest zniszczone przez demineralizację lub nie jest pęknięte. Kiedy dochodzi do uszkodzenia, płyn w kanalikach zębinowych wylewa się przez zniszczoną powierzchnię i w Ortek ECD, działającym na baterie, dochodzi do zamknięcia obwodu elektrycznego.

W gruncie rzeczy Ortek ECD jest przeznaczony do precyzyjnego pomiaru ilości przesączającego się płynu kanalikowego. Im więcej wykazuje płynu, tym większa jest zmiana przedpróchnicowa. Dentysta może wykorzystać dane pomiarowe do określenia zaawansowania każdej zmiany i zaplanować odpowiednie leczenie, minimalizując inwazyjne zabiegi.

- Wierzymy, że to przełomowe urządzenie w stomatologii. Stomatolodzy wkrótce będą mieli nowe i cenne narzędzie, które pomoże ich pacjentom uniknąć próchnicy. Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania strategii komercjalizacji naszego wynalazku i czekamy na dopuszczenie na rynek przez FDA – mówi Mitchell Goldberg, zarządzający Ortek Therapeutics Inc.

Więcej: dentistrytoday.com