PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prace nad polską szczepionką przeciw SARS-CoV2

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
01-02-2021, 08:22
Prace nad polską szczepionką przeciw SARS-CoV2 Przy odpowiednich funduszach polski preparat mógłby być dostępny za kilka miesięcy (fot. Pixabay)
Szczepionkę przeciw SARS-CoV2, która działa podobnie jak sam wirus po to, by go zniszczyć w organizmie, a równocześnie  będzie leczyć zakażonych, opracowuje zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania.

Jak powiedział PAP prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz kierujący Zakładem Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Kierownik katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego - to zupełnie inna szczepionka nowej generacji. Jest trochę bardziej skomplikowana, ale posiada szczególne zalety. Przede wszystkim aktywuje szersze spektrum odpowiedzi odpornościowej człowieka. Poznańska szczepionka w inny sposób uruchamia dodatkową odpowiedź komórkową. Pobudza komórki, które niszczą wirusa, a ściślej mówiąc - niszczą komórki już zakażone wirusem. Działa więc bardziej podobnie do wirusa, niż inne preparaty.

O potencjale nowego preparatu świadczy jedno z badań przeprowadzonych w Szwecji, które pokazało, że połowa osób, które wyzdrowiały z COVID-19, nie miała w ogóle przeciwciał przeciw koronawirusowi. To wskazuje na duże znaczenie odpowiedzi komórkowej. To na tyle istotne, że obecnie prowadzi się badania nad podawaniem chorym właśnie komórek pobranych od ozdrowieńców zamiast przeciwciał.

Szczepionka częściowo wykorzystuje opracowywaną przez nas przed wielu laty technologię szczepionek rakowych. Nie mogę zdradzić szczegółów ze względu na ochronę własności intelektualnej, mówił prof. Mackiewicz.

Pytany o bezpieczeństwo wynalazku naukowiec poinformował, że trzeba jeszcze przeprowadzić niezbędne badania, na razie prowadzone są zwierzętach. Gotowa jest technologia i wytwórnia. Mając fundusze, moglibyśmy równolegle prowadzić produkcję i rozpocząć badania kliniczne. Mamy nawet inny plan prowadzenia 3. fazy badań klinicznych, niż tradycyjny - wymagający zaangażowania 30 czy 40 tys. ochotników. Z naszą metodą może ich być znacznie mniej, zapewnia prof. Mackiewicz.

Niestety, kiedy rząd zakupił zagraniczne szczepionki, zainteresowanie inwestorów naszą technologią spadło. Wszyscy myślą, że problem jest już rozwiązany. Ale to niekoniecznie prawda. Kilka dni temu jedna z firm wstrzymała swoje badania ze względu na niską skuteczność. Dodatkowo my pracujemy nad wykorzystaniem naszych szczepionek nie tylko w profilaktyce, ale także w terapii.

Prof. Mackiewicz podkreślił, że aby produkt dostępny był w sprzedaży - musi minąć jeszcze trochę czasu. Jeśli zaś chodzi o podawanie preparatu ludziom w ramach badań klinicznych, to przy odpowiednich funduszach mógłby być dostępny za kilka miesięcy.

Marek Matacz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH