Pozytyw: enzymy SARS-CoV-2 i SARS-CoV-1 bardzo podobny

W połowie marca br. laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym - proteazę SARS-CoV-2 Mpro, której działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. - Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz - mówił wtedy naukowiec. Teraz badacz ogłosił kolejny przełomowy wynik: jego zespół jako pierwszy na świecie rozpracował kolejną proteazę, której zablokowanie powoduje zahamowanie wirusa. To proteaza SARS-CoV-2-PLpro.
- Koronawirus powodujący COVID-19 ma dwie proteazy. Zatrzymanie albo jednej, albo drugiej na sto procent zatrzymuje replikację wirusa. To potwierdzone dane medyczne. A my jesteśmy jedynym laboratorium na świecie, które ma teraz obie te proteazy w aktywnej formie i dobrze sprofilowane - cieszy się naukowiec.
Przypomina, że wirus SARS-CoV-2 jest bliskim kuzynem wirusa SARS-CoV-1, który wywołał epidemię SARS w 2002 r. Wtedy wiele grup na świecie pracowało nad zrozumieniem działania tego wirusa. Dopóki jednak nie pozna się mechanizmów działania wirusa wywołującego COVID-19, nie wiadomo, z których badań w przeszłości nad SARS można skorzystać bezpośrednio - np. w badaniach nad nowym lekiem czy retargetowaniem (szukaniem nowych zastosowań) znanych już leków.
- A nam teraz udało się porównać proteazy PLpro ze 'starego' i z 'nowego' wirusa SARS-CoV. Wykazaliśmy, że są bardzo podobne w specyfice wiązania substratów, a to kluczowa informacja w aspekcie ich aktywności - mówi naukowiec. To świetna wiadomość. - Dzięki temu wszystkie informacje uzyskane przez wiele lat badań nad poprzednim SARS można natychmiast zastosować w badaniach nad zwalczaniem SARS-CoV-2 - podsumowuje badacz z PWr.
Jego zespół już pokazał kilka przykładów związków, które selektywnie hamują działanie tego enzymu.
- Tak się składa, że proteaza PLpro z poprzedniego wirusa SARS, to była pierwsza wirusowa proteaza, którą badałem w swojej karierze. Dzięki temu wiedziałem, kto ma ekspertyzę w tych białkach i z kim nawiązać współpracę - tłumaczy prof. Drąg. I dodaje, że jego praca nie polegała na przygotowaniu białka, ale na zrozumieniu jego działania.
- Uruchomiłem wszystkie kontakty, które miałam na świecie, aby dostać ten enzym do badań - mówi. I udało się - laboratorium prof. Shauna Olsena z Karoliny Południowej w USA pracowało trzy tygodnie, aby przygotować białko. Enzym przyleciał do Polski w Wielki Piątek, tuż przed świętami Wielkanocy, ale pojawiła się groźba, że przesyłkę uda się dowieźć do Wrocławia dopiero po długim weekendzie - w środę. - A gdyby ten enzym czekał tak długo, całkowicie straciłby aktywność, uległby dezaktywacji. Na szczęście jednak urząd celny i firma kurierska wykazały się największym zrozumieniem. Dzięki dwóm osobom z polskiego FedExu, które spędziły ze mną kilka godzin na telefonie, enzym dotarł do naszego laboratorium przed świętami. I w środę po świętach mieliśmy już praktycznie gotowe wszystkie wyniki - relacjonuje prof. Drąg wyścig z czasem.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
CZYTAJ TAKŻE:
-
Na Dolnym Śląsku poszukują chętnych do realizacji świadczeń w dentobusie
newsDENT -
Grupa posłów rozwiązuje problemy stomatologii: dialog, koncyliacja, czy nakładanie kar?
lexDENT -
Gabinet stomatologiczny z mandatem za nienoszenie maseczek
lifeDENT -
Stulecie nauczania stomatologii akademickiej w Warszawie
newsDENT -
Jak bardzo oczekiwane jest centrum stomatologiczne w Nakle
bizDENT -
WIL: kto ma PWZ do odbioru
eduDENT -
Posłanka walczy o doraźną pomoc stomatologiczną w Ełku
newsDENT -
W obronie gabinetów stomatologicznych w szkole
newsDENT
-
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej
bizDENT -
Wyższe najniższe wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów
lexDENT -
Hollywood smile jest passe, nadchodzi era K-pop smile
techDENT -
Trwa spór wokół uprawnień do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej
lexDENT -
Dlaczego ryczałt 700 - 900 zł za doraźną pomoc stomatologiczną to za mało?
newsDENT -
Stomatologia w sądzie: NFZ nie miał racji odrzucając ofertę świadczeniodawcy
lexDENT -
Płyn do płukania ust - na ile skuteczny w ograniczaniu COVID-19?
techDENT -
Grupa posłów rozwiązuje problemy stomatologii: dialog, koncyliacja, czy nakładanie kar?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
Rzeszów, podkarpackie -
lekarz dentysta
okolice Toruń, kujawsko-pomorskie
KURSY LAST MINUTE
-
Podstawy współczesnej chirurgii...
Wrocław, dolnośląskie -
Rozwiązywanie problemów – doginania i...
Warszawa, mazowieckie -
Jak rozmawiać, żeby się...
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie