PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Powstaną materiały odporne na tworzenie się biofilmu. W roli głównej naukowcy z Politechniki Białostockiej

Autor: miro • Źródło: https://forumakademickie.pl/ms
22-07-2022, 20:06
Powstaną materiały odporne na tworzenie się biofilmu. W roli głównej naukowcy z Politechniki Białostockiej Stomatologia - prace badawcze naukowców z Politechniki Białostockiej Fot. AdobeStock
W ramach międzynarodowego konsorcjum z udziałem naukowców z Politechniki Białostockiej opracowywane są ultranowoczesne materiały, które znajdą zastosowanie w branży stomatologicznej.
  • Realizowane są prace nad nową generacją biomateriałów, które mogłyby być wykorzystywane w stomatologii
  • W projekcie zaangażowani są naukowcy z Politechniki Białostockiej
  • Chodzi o wytworzenie materiału kompozytowego z aktywną substancja antymikrobiologiczną, zmniejszającą tworzenie się biofilmu w jamie ustnej
  • Projekt realizowany będzie do połowy czerwca 2025 r. 

Nowe biomateriały do zastosowań w stomatologii

Zespół badawczy z Instytutu Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wspólnie z partnerami z Niemiec i Rumunii realizuje projekt z obszaru nowych biomateriałów do zastosowań w stomatologii „Surface coating and microstructuring for compound functionalised biomaterials in dentistry” (SMILE).

Celem projektu jest opracowanie hybrydowych komponentów metalowo-polimerowych które wykorzystywane mogłyby być w branży stomatologicznej. Chodzi o wytworzenie materiału kompozytowego z aktywną substancja antymikrobiologiczną, zmniejszającą tworzenie się biofilmu w jamie ustnej.

Innowacyjne zamki dentystyczne

Partnerzy w konsorcjum realizującym projekt SMILE skupią się natomiast w szczególności na wytworzeniu innowacyjnych zamków dentystycznych z wykorzystaniem materiałów funkcjonalnych.

Badania potrwają do końca czerwca 2025 r. Zostaną sfinansowane przez sieć M-ERA.NET w ramach konkursu M-ERA.NET 3 Call 2021 na projekty z zakresu nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Budżet projektu SMILE to 1 216 000 euro. Politechnika Białostocka otrzymała 898 572 zł. 

Kierownikiem polskiego zespołu jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski z Instytutu Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Jednym z wykonawców projektu będzie dr inż. Izabela Zgłobicka.

W składzie konsorcjum naukowcy z Politechniki Białostockiej

W skład konsorcjum, oprócz Politechniki Białostockiej, wchodzą partnerzy z Niemiec: Technische Universität Dresden (lider) i Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. oraz z Rumunii: Politehnica din București.

Zgodnie z regulaminem konkursu każdy z partnerów wystąpił do krajowej instytucji o finansowanie własnego projektu. W przypadku projektu realizowanego przez Wydział Mechaniczny PB jednostką finansująca jest Narodowe Centrum Nauki.

W skład konsorcjum trzeciej edycji programu M-ERA.NET weszło 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. W Polsce to Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Obszary badawcze konsorcjum naukowego

Ogłoszony w marcu 2021 konkurs M-ERA.NET 3 objął sześć obszarów badawczych z zakresu nauk o materiałach i inżynierii materiałowej:

  • modelowanie na potrzeby inżynierii materiałowej i przetwarzania;
  • innowacyjne powierzchnie, powłoki i interfejsy;
  • kompozyty o wysokiej wydajności;
  • materiały funkcjonalne;
  • nowe strategie dla zaawansowanych technologii materiałowych do zastosowań medycznych;
  • materiały do wytwarzania przyrostowego.

W konkursie złożono 493 wnioski. Finansowanie w wysokości 69,9 mln euro otrzymało 70 projektów. Wśród nich znalazło się sześć z udziałem polskich podmiotów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH