Pacjenci są przekonani, że dzięki terapii ortodontycznej będą w przyszłości bardziej atrakcyjni i to przekonanie jest głównym impulsem do rozpoczęcia leczenia. 

Tyle że badanie, opisywane przez infoDENT24.pl, przeprowadzone na 440 osobach w wieku 30 lat stawia tę tezę pod znakiem zapytania. Okazuje się, że niezależnie od stopnia zaawansowania wady zgryzu, leczenie ortodontyczne nie wiązało się z korzyściami psychologicznymi. O wynikach tego badania czytaj w tekście: Naukowcy: aparat ortodontyczny nie poprawia samooceny. Natomiast korzyści dla zdrowia jamy ustnej są mniej złudne.

Chroni zęby przed próchnicą

Zęby nadmiernie stłoczone, krzywe, są trudniejsze do oczyszczenia, niż prawidłowo ustawione w szczęce. I to w gruncie rzeczy powinien być pierwszy powód, dla którego tak ważne jest usunięcie wady zgryzu. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów w przypadku pewnych wad zgryzu nie jest odpowiednio skuteczne, zatem próchnica szybciej się rozwija, gromadzi się kamień, powstają procesy zapalne prowadzące do chorób przyzębia.

Chroni zęby przed ścieraniem

Innym problemem, powodowanym przez wady zgryzu, jest nasilona erozja zębów. Niewłaściwie ustawione zęby mogą nadmiernie się ścierać, ale też niekiedy wada zgryzu prowadzi do pękania zębów, naprężeń w szczęce, czasami nawracającego bólu głowy, bólu stawu skroniowo-żuchwowego.  Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zalecane jest  wczesne leczenie wad zgryzu. Najlepiej zanim dojdzie do ekstremalnego starcia zębów i poważnych problemów z dziąsłami.

Poprawa zdrowia ogólnego

Wady zgryzu pozostawione bez leczenia mogą prowadzić do cofania się linii dziąseł, uszkodzeń tkanki dziąseł, a nawet utraty zębów i ubytków kości.  W przypadku dzieci wady zgryzu wpływają także na rozwój twarzoczaszki i oczywiście atrakcyjność twarzy. Ortodonta wykorzystuje wiedzę i umiejętności oraz współczesne technologie, które pozwalają usunąć wadę , ustawić zęby i szczęki we właściwej pozycji, a twarzy nadać lepszy wygląd.

Z powodu gorszej higieny jamy ustnej pacjenci z dużą wadą zgryzu mogą w dłuższej perspektywie być bardziej narażeni na choroby przyzębia, a te prowadzić mogą do do chorób neurodegeneracyjnych mózgu takich jak demencja czy choroba Alzheimera oraz problemów kardiologicznych. Zatem leczenie ortodontyczne nie tylko zapobiega poważnym kłopotom ze zdrowiem stomatologicznym ale także ze zdrowiem ogólnym.

Uwalnia od bólu 

U niektórych pacjentów w związku z nieprawidłowym ułożeniem zębów pojawiają się naprężenia w stawie żuchwiowo-skroniowym co prowadzi do bólu żuchwy i migren, a także problemów z wysypianiem się. Takie codzienne aktywności jak mówienie, jedzenie czy szczotkowanie zębów bywają przy wadzie zgryzu, w niektórych przypadkach także na tyle bolesne, że pacjenci sięgają po środki przeciwbólowe.

Krzywe przedni zęby oznaczają trudności z gryzieniem mięsa lub twardych pokarmów. To z kolei prowadzi do niedoborów różnych składników, ponieważ pacjent unika jedzenia, którego spożywanie  sprawia mu trudność.