
- Podczas zabiegu chirurgicznego, jakim jest ekstrakcja zęba, rzadko ale mogą wystąpić powikłania w rodzaju przemieszczenia całego lub fragmentu usuniętego właśnie zęba
- Chirurg stomatolog powinien jak najszybciej możliwie precyzyjnie przemieszczony ząb zlokalizować korzystając badań obrazowych, w tym: tomografii komputerowej, badania ultrasonograficznego , czy radiogramu
- Przemieszczony ząb może wywołać stan zapalny, pacjent powinien otrzymać antybiotyk
- Jeśli fragment usuniętego zęba nie jest duży, można go pozostawić i jedynie monitorować
Rzadkie powikłanie ekstrakcji. Przemieszczenie zęba
Przemieszczenie się ósemki to rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłanie zabiegu ekstrakcji. Pacjent powinien być jak najszybciej skierowany do chirurga szczękowo-twarzowego, który korzystając z odpowiedniego obrazowania, usuwa ząb. Najczęściej odbywa się to bez dodatkowych komplikacji.
W trakcie zabiegu chirurgicznego usunięty ząb mądrości może przypadkowo trafić do:
- zatoki szczękowej,
- przestrzeni podżuchwowej,
- przestrzeni podjęzykowej,
- dołu podskroniowego,
- bocznej przestrzeni gardła,
- przestrzeni skrzydłowo-żuchwowej.
Nieprawidłowy sposób usuwania zęba. Przyczyną powikłań
Najczęstszymi przyczynami przemieszczenia zęba mądrości jest nadmierna siła i nieprawidłowa technika chirurgiczna.
Jak podaje Oral Surgery pacjent powinien zostać poinformowany o tym, co się stało i o możliwych opcjach postępowania. Chirurg stomatologiczny może przystąpić do usuwania przemieszczonej ósemki podczas tej samej wizyty, o ile pacjent jest na to gotowy fizycznie i emocjonalnie. W przeciwnym razie procedura pobrania powinna zostać przełożona na późniejszy termin i wykonana przez chirurga szczękowo-twarzowego.
Pacjentowi należy zaordynować antybiotyk, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do czasu wykonania drugiego zabiegu.
Znaleźć zagubiony ząb. Za pomocą RTG
Należy zlokalizować fragment zęba lub korzenia z wykorzystaniem zdjęć RTG w co najmniej dwóch płaszczyznach lub tomografii komputerowej. Jeśli ząb lub fragment korzenia jest niewielki (na przykład jedna trzecia długości korzenia lub mniej) i nie występują żadne objawy ani problemy zdrowotne z tym związane, można go pozostawić i jedynie monitorować w miarę upływu czasu.
Komentarze