• Podczas  zabiegu chirurgicznego, jakim jest ekstrakcja zęba, rzadko ale mogą wystąpić powikłania w rodzaju przemieszczenia całego lub fragmentu usuniętego właśnie zęba
  • Chirurg stomatolog powinien jak najszybciej możliwie precyzyjnie przemieszczony ząb zlokalizować korzystając  badań obrazowych, w tym: tomografii komputerowej, badania ultrasonograficznego , czy radiogramu
  • Przemieszczony ząb może wywołać stan zapalny, pacjent powinien otrzymać antybiotyk
  • Jeśli fragment usuniętego zęba nie jest duży, można go pozostawić i jedynie monitorować

Rzadkie powikłanie ekstrakcji. Przemieszczenie zęba

Przemieszczenie się ósemki to rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłanie zabiegu ekstrakcji. Pacjent powinien być jak najszybciej skierowany do chirurga szczękowo-twarzowego, który korzystając z odpowiedniego obrazowania, usuwa ząb. Najczęściej odbywa się to bez dodatkowych komplikacji.

W trakcie zabiegu chirurgicznego usunięty ząb mądrości może przypadkowo trafić do:

Nieprawidłowy sposób usuwania zęba. Przyczyną powikłań

Najczęstszymi przyczynami przemieszczenia zęba mądrości jest nadmierna siła i nieprawidłowa technika chirurgiczna.

Jak podaje Oral Surgery  pacjent powinien zostać poinformowany o tym, co się stało i o możliwych opcjach postępowania. Chirurg stomatologiczny może przystąpić do usuwania przemieszczonej ósemki podczas tej samej wizyty, o ile pacjent jest na to gotowy fizycznie i emocjonalnie. W przeciwnym razie procedura pobrania powinna zostać przełożona na późniejszy termin i wykonana przez chirurga szczękowo-twarzowego.

Pacjentowi należy zaordynować antybiotyk, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne do czasu wykonania drugiego zabiegu. 

Znaleźć zagubiony ząb. Za pomocą RTG

Należy zlokalizować fragment zęba lub korzenia z wykorzystaniem zdjęć RTG w co najmniej dwóch płaszczyznach lub tomografii komputerowej.  Jeśli ząb lub fragment korzenia jest niewielki  (na przykład jedna trzecia długości korzenia lub mniej) i nie występują żadne objawy ani  problemy zdrowotne z tym związane, można go pozostawić  i jedynie monitorować w miarę upływu czasu.