Posiew bakteryjny w kierunku raka przełyku?

Większość z ponad 700 gatunków bakterii, żyjących w jamie ustnej, jest nieszkodliwych, ale kilka powoduje zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i ropnie. Ostatnie badania sugerują, że te patogeny są również powiązanie z występowaniem raka żołądka i przełyku.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) analizowano skład mikrobiomu jamy ustnej pacjentów z rakiem przełyku i próbowano znaleźć związek między występowaniem niektórych bakterii i ryzykiem raka przełyku.
- Rak przełyku jest szóstym nowotworem pod względem śmiertelności i często bywa diagnozowany w późnym stadium choroby, co oczywiście pogarsza rokowania, mówi prowadzący badania prof. Machiko Kawasaki.
- Co więcej, dwa główne podtypy raka przełyku mają różne czynniki ryzyka, objawy i wskaźniki zachorowalności w różnych populacjach - dodał naukowiec.
Naukowcy zebrali próbki płytki nazębnej i śliny od 61 pacjentów z rakiem przełyku i 62 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Korzystając z reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym, zbadali DNA wyekstrahowane z pobranych próbek, by określić ilość siedmiu powszechnych bakterii periodontogennych w całym mikrobiomie jamy ustnej.
Pacjenci z rakiem znacznie częściej palili papierosy i pili w nadmiarze alkohol niż osoby z grupy kontrolnej, a także mieli zły stan dziąseł.
Pięć z siedmiu patogenów występowało w większej ilości w płytce nazębnej u pacjentów onkologicznych niż w zdrowej grupie kontrolnej. Natomiast tylko dwa z siedmiu patogenów, Aggregatibacter actinomycetemcomitans i Streptococcus anginosus, były bardziej obfite w ślinie pacjentów z rakiem przełyku.
Wynika stąd, że zwiększona częstość występowania baktreii S. anginosus i Tannerella w płytce nazębnej oraz A. actinomycetemcomitans w ślinie, a także spożycie alkoholu, są związane z wysokim ryzykiem raka przełyku.
Wyniki tych badań wskazują, że bakterie jamy ustnej mają spory potencjał diagnostyczny w wykrywaniu raka przełyku i mogą stanowić podstawę przyszłych metod badań przesiewowych.
Więcej: Cancer

-
Propozycje podwyżek dla lekarzy padła m.in. kwota 19 zł
bizDENT -
UE: ceny usług stomatologicznych w styczniu 2021 r.
bizDENT -
Nie zwlekajmy ze szczepieniem osób z deficytem odporności
techDENT -
Koronawirus 28 lutego 2021 r.: 114 zgonów przy 10 099 zakażeniach
newsDENT -
COVID-19: po szczepionce poziom przeciwciał dużo wyższy niż u ozdrowieńców
techDENT -
Koronawirus 27 lutego 2021 r.: 303 zgony przy 12 100 zakażeniach
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Mikołów, śląskie -
lekarz dentysta
WARSZAWA, mazowieckie