PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Posiew bakteryjny w kierunku raka przełyku?

Autor: nieck • Źródło: en
19-01-2021, 09:19
Posiew bakteryjny w kierunku raka przełyku? Obecność niektórych patogenów w jamie ustnej wiąże się z rakiem przełyku (fot. pixabay)
Niektóre patogeny jamy ustnej są bardziej rozpowszechnione u pacjentów z rakiem przełyku i  mogą być wykorzystywane jako nowe narzędzie diagnostyczne.

Większość z ponad 700 gatunków bakterii, żyjących w jamie ustnej, jest nieszkodliwych, ale kilka powoduje zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i ropnie. Ostatnie badania sugerują, że te patogeny są również powiązanie z występowaniem raka żołądka i przełyku.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) analizowano skład mikrobiomu jamy ustnej pacjentów z rakiem przełyku i próbowano znaleźć związek między występowaniem niektórych bakterii i ryzykiem raka przełyku. 

- Rak przełyku jest szóstym nowotworem pod względem śmiertelności i często bywa diagnozowany w późnym stadium choroby, co oczywiście pogarsza rokowania, mówi prowadzący badania prof. Machiko Kawasaki.

- Co więcej, dwa główne podtypy raka przełyku mają różne czynniki ryzyka, objawy i wskaźniki zachorowalności w różnych populacjach - dodał naukowiec.

Naukowcy zebrali próbki płytki nazębnej i śliny od 61 pacjentów z rakiem przełyku i 62 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Korzystając z reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym, zbadali DNA wyekstrahowane z pobranych próbek, by określić ilość siedmiu powszechnych bakterii periodontogennych w całym mikrobiomie jamy ustnej.

Pacjenci z rakiem znacznie częściej palili papierosy i pili w nadmiarze alkohol niż osoby z grupy kontrolnej, a także mieli zły stan dziąseł.

Pięć z siedmiu patogenów występowało w większej ilości w płytce nazębnej u pacjentów onkologicznych niż w zdrowej grupie kontrolnej. Natomiast tylko dwa z siedmiu patogenów, Aggregatibacter actinomycetemcomitans i Streptococcus anginosus, były bardziej obfite w ślinie pacjentów z rakiem przełyku.

Wynika stąd, że zwiększona częstość występowania baktreii S. anginosus i Tannerella w płytce nazębnej oraz A. actinomycetemcomitans w ślinie, a także spożycie alkoholu, są związane z wysokim ryzykiem raka przełyku.

Wyniki tych badań wskazują, że bakterie jamy ustnej mają spory potencjał diagnostyczny w wykrywaniu raka przełyku i mogą stanowić podstawę przyszłych metod badań przesiewowych.

Więcej:   Cancer

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   bakterie   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH