• Co drugi pacjent z obawami udaje się do dentysty, chodzi oczywiście o strach przed bólem, 12 proc. ma wręcz fobię dentystyczną
  • Pacjenci są bardziej skłonni do pojawienia się u dentysty, jeśli ten może ich zapewnić, że zastrzyk – a nie tylko procedura, która po nim następuje – będzie bezbolesny
  • Jaką porę roku wybrać na wizytę u dentysty, aby zminimalizować uczucie bólu? 

Strach przed borowaniem i strzykawką powstrzymuje niektórych pacjentów przed pójściem do dentysty.  W ankiecie, przeprowadzonej przez Dental Law, 42 proc. pacjentów stwierdziło, że strach przed bólem jest tym, czego najbardziej obawiają się u dentysty. Większy lub mniejszy lęk nie ułatwia podejmowania decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Obawa przed bólem u dentysty - powszechna

Pacjenci konsekwentnie wymieniają ból jako jeden z głównych problemów związanych z leczeniem stomatologicznym. 49 proc. ludzi przyznaje się do lęku przed dentystą, spośród nich 12 proc. ma wręcz fobię dentystyczną.

Stomatolodzy są świadomi tego problemu. Okazuje się, że pacjenci pewni tego, że podczas wykonywanych procedur medycznych ból będzie precyzyjnie kontrolowany, są bardziej zrelaksowani, łatwiej poddają się leczeniu, częściej wracają do gabinetu i z ochotą polecają „swojego” dentystę innym.

Lęk przed bólem zniechęca do wizyt u dentysty

Badanie Dental Law wskazuje, że aż 28 proc. pacjentów odwołało lub opuściło wizytę u dentysty z powodu lęku przed bólem. Oczekiwanie lub „przewidywanie” bólu jest prawie tak traumatyczne – a czasem gorsze – jak sam ból. To skłania niektórych pacjentów do opóźniania lub unikania leczenia.

Pacjenci są bardziej skłonni do pojawienia się u dentysty, jeśli ten może ich zapewnić, że zastrzyk – a nie tylko procedura, która po nim następuje – jest bezbolesny.

Badania (van Wijk i Makkes, 2008) pokazują, że lęk może w rzeczywistości nasilić odczuwanie bólu przez pacjenta np. podczas zastrzyku. Stwarza to negatywne oczekiwania co do przyszłego leczenia, wzmacniając związek lęk - ból.

Jaką porę wizyty u dentysty wybrać?

Jeśli strach przed bólem utrudnia lub wręcz uniemożliwia podjęcie decyzji o odwiedzeniu dentysty - warto wykorzystać wszystkie możliwości, aby zminimalizować to paraliżuje niektórych na fotelu dentystycznym.

Taką dodatkową szansą na spokojniejsze leczenie stomatologiczne jest udanie się do dentysty po południu. Okazuje się bowiem, że właśnie po południu mózg najbardziej efektywnie stymuluje działanie łagodzących ból endorfin i opioidów. Środki przeciwbólowe działają wtedy silniej, a przede wszystkim dłużej.