PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ponowne leczenie endodontyczne się sprawdza

Autor: miro • Źródło: ms
18-08-2020, 09:56
Ponowne leczenie endodontyczne się sprawdza lek. dent. Bartłomiej Karaś (źródło: FB)
Ząb, który przeszedł leczenie kanałowe i znów zaczął boleć, nie musi zostać usunięty. Ponowne, skuteczne leczenie jest możliwe.

- Liczba pacjentów, którzy się o tym przekonują, z roku na rok rośnie - mówi endodonta, lek. dent. Bartłomiej Karaś, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, a także (jako jeden z dwóch Polaków) prestiżowej organizacji Style Italiano Endodontics.

Ząb leczony kanałowo może zyskać drugie życie, nawet kiedy takiemu samemu leczeniu, zostanie poddany po raz kolejny.

Coraz więcej pacjentów
Osób, które poddają się leczeniu endodontycznemu, z roku na rok przybywa. Rozwój medycyny i coraz lepszy sprzęt, jakim dysponują lekarze dentyści, sprawia, że choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych wykrywane są coraz częściej.

Rośnie także świadomość ludzi o znaczeniu zdrowych zębów dla ogólnego stanu zdrowia.

- Chociaż większość pacjentów spotkała się z pojęciem leczenia kanałowego, to wielu z nich jest przekonanych, że to metoda, którą w przypadku jednego zęba można zastosować tylko raz. Nic bardziej mylnego. Procedurę można poprawić, a jej efekt będzie trwały - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Przyczyn tego, że ząb po leczeniu kanałowym znów zaczyna boleć, może być kilka.

- Pierwszą grupę stanowią przypadki, kiedy ząb był leczony wiele lat temu, a medycyna nie była na takim poziomie jak obecnie. Może być też tak, że leczenie z różnych względów nie zostało przeprowadzone do końca w prawidłowy sposób. Zdarza się także, że ząb ukruszył się lub złamał - wylicza lek. dent. Bartłomiej Karaś.

- Przyczyną nawrotu choroby może być także brak odbudowy zęba. Dzieje się tak wówczas, kiedy pacjent nie wraca na kontynuację leczenia. Leczenie kanałowe jest pierwszym z dwóch etapów kompleksowego leczenia. Tym drugim jest prawidłowa, wysokojakościowa odbudowa zęba, często popularnie zwana wykonaniem korony protetycznej - podkreśla członek Style Italiano Endodontics.

Jeżeli wykonany zostaną te dwa etapy, to ryzyko nawrotu choroby zdecydowanie spada.

Ponowne leczenie coraz popularniejsze
Pacjentów, którzy decydują się na ponowne leczenie kanałowe, przybywa z roku na rok.

- W swojej praktyce, czyli lekarza w stu procentach zajmującego się endodoncją, nie ma dnia bez takiego przypadku. To są osoby w różnym wieku - od dwudziestu kilku do ponad siedemdziesięciu lat - mówi stomatolog.

Ponowne leczenie, co przyznaje endodonta, jest trudniejsze niż pierwsze, ale jeżeli zostanie przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów, to ryzyko nawrotu choroby jest niewielkie.

- Ponowne leczenie kanałowe polega na usunięciu materiału, który został wykorzystany do wypełnienia za pierwszym razem, a następnie przeprowadzeniu ponownego leczenia. Wiąże się ono z precyzyjną dezynfekcją, tak aby przeciwdziałać infekcji, która została w zębie i rozwijała się dłużej, a tym samym jest trudniejsza do pokonania. Ważne, aby przeprowadzający leczenie lekarz dysponował odpowiednim sprzętem, w tym mikroskopem oraz tomografem komputerowym - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

SŁOWA KLUCZOWE
endodoncja   endodoncja kursy  

POLECAMY W SERWISACH