- Liczba pacjentów, którzy się o tym przekonują, z roku na rok rośnie - mówi endodonta, lek. dent. Bartłomiej Karaś, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, a także (jako jeden z dwóch Polaków) prestiżowej organizacji Style Italiano Endodontics.

Ząb leczony kanałowo może zyskać drugie życie, nawet kiedy takiemu samemu leczeniu, zostanie poddany po raz kolejny.

Coraz więcej pacjentów
Osób, które poddają się leczeniu endodontycznemu, z roku na rok przybywa. Rozwój medycyny i coraz lepszy sprzęt, jakim dysponują lekarze dentyści, sprawia, że choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych wykrywane są coraz częściej.

Rośnie także świadomość ludzi o znaczeniu zdrowych zębów dla ogólnego stanu zdrowia.

- Chociaż większość pacjentów spotkała się z pojęciem leczenia kanałowego, to wielu z nich jest przekonanych, że to metoda, którą w przypadku jednego zęba można zastosować tylko raz. Nic bardziej mylnego. Procedurę można poprawić, a jej efekt będzie trwały - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Przyczyn tego, że ząb po leczeniu kanałowym znów zaczyna boleć, może być kilka.

- Pierwszą grupę stanowią przypadki, kiedy ząb był leczony wiele lat temu, a medycyna nie była na takim poziomie jak obecnie. Może być też tak, że leczenie z różnych względów nie zostało przeprowadzone do końca w prawidłowy sposób. Zdarza się także, że ząb ukruszył się lub złamał - wylicza lek. dent. Bartłomiej Karaś.

- Przyczyną nawrotu choroby może być także brak odbudowy zęba. Dzieje się tak wówczas, kiedy pacjent nie wraca na kontynuację leczenia. Leczenie kanałowe jest pierwszym z dwóch etapów kompleksowego leczenia. Tym drugim jest prawidłowa, wysokojakościowa odbudowa zęba, często popularnie zwana wykonaniem korony protetycznej - podkreśla członek Style Italiano Endodontics.

Jeżeli wykonany zostaną te dwa etapy, to ryzyko nawrotu choroby zdecydowanie spada.

Ponowne leczenie coraz popularniejsze
Pacjentów, którzy decydują się na ponowne leczenie kanałowe, przybywa z roku na rok.

- W swojej praktyce, czyli lekarza w stu procentach zajmującego się endodoncją, nie ma dnia bez takiego przypadku. To są osoby w różnym wieku - od dwudziestu kilku do ponad siedemdziesięciu lat - mówi stomatolog.

Ponowne leczenie, co przyznaje endodonta, jest trudniejsze niż pierwsze, ale jeżeli zostanie przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów, to ryzyko nawrotu choroby jest niewielkie.

- Ponowne leczenie kanałowe polega na usunięciu materiału, który został wykorzystany do wypełnienia za pierwszym razem, a następnie przeprowadzeniu ponownego leczenia. Wiąże się ono z precyzyjną dezynfekcją, tak aby przeciwdziałać infekcji, która została w zębie i rozwijała się dłużej, a tym samym jest trudniejsza do pokonania. Ważne, aby przeprowadzający leczenie lekarz dysponował odpowiednim sprzętem, w tym mikroskopem oraz tomografem komputerowym - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Profilaktyka
Warto pamiętać o tym, że chory ząb często nie boli. Czasem jest i tak, że ból po jakimś czasie mija, ale to nie oznacza, że pacjenta nie powinna interesować jego przyczyna. Owszem, zdarza się, że ząb da o sobie znać z innej przyczyny, niż choroba miazgi zęba (chociażby z powodu przeziębienia zatok, czy zaciskania szczęki w nocy z powodu stresu), ale takie przypadki stanowią zaledwie kilka procent wszystkich dolegliwości bólowych.

- W większości przypadków ból związany jest bezpośrednio ze stanem zapalnym, dlatego już pierwsze symptomy tego, że coś może być nie tak, powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zmiany chorobowe rozwijają się nawet przez kilka miesięcy, dlatego dentystę powinno się odwiedzać regularnie przynajmniej raz w roku, a najlepiej co sześć miesięcy - radzi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

***
Lek. dent. Bartłomiej Karaś regularnie uczestniczy jako prelegent w najważniejszych konferencjach i wykładach dotyczących leczenia kanałowego w Polsce i na świecie. Prowadzi kursy dla dentystów, z którymi dzieli się swoimi doświadczeniami, aby i oni mogli jeszcze skuteczniej leczyć schorzenia zębów u pacjentów i uwolnić ich od bólu, ponieważ piękny uśmiech, to zdrowy uśmiech.

Od 2013 r. przeprowadził ponad 300 kursów i wykładów na 4 kontynentach. Współpracuje, jako wykładowca ze znanymi organizacjami i jako opinion leader z firmami: Style Italiano Endodontics, Poldent, Witkowscy Dental Training Center, Akademia Stomatologii, Carestream, Esdent, Opident czy Nevadent.