Pomiar ilości enzymu w ślinie wiarygodny w ocenie halitozy u dziecka

Halitoza może występować nawet u 38 proc. dzieci - wynika z danych uzyskanych w badaniu prowadzonym w 2014 r na Boston University Henry M. Goldman School of Dental Medicine. Opisano kilka przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości - nagromadzony nalot bakteryjny na języku i zębach, choroby przyzębia, próchnica, ropień okołozębowy, owrzodzenie jamy ustnej, choroby kości i niedostateczna produkcja śliny.
Niełatwy pomiar halitozy
Obecnie „złotym standardem” w codziennej diagnostyce halitozy jest ocena organoleptyczna - czyli zdolność ludzkiego zmysłu powonienia do wyczuwania nie tylko lotnych związków siarki, ale też innych związków organicznych w wydychanym powietrzu. Najczęstszym systemem oceny jest skala opracowana przez Rosenberga i McCullocha.
Jednak ta metoda nie jest w stanie wykryć pacjentów z:
- pseudohalitozą (nieprzyjemny zapach z ust nie jest wyczuwalny przez otoczenie, ale pacjent uparcie skarży się na jego występowanie),
- halitofobią (po zakończeniu leczenia pacjent jest nadal przekonany, że choruje na halitozę; lekarz nie stwierdza objawów halitozy w wywiadzie i badaniu przedmiotowym).
Dlatego w rozpoznaniu halitozy lepiej posiłkować się kilkoma metodami. Ocenę lotnych związków siarki można przeprowadzić za pomocą różnych specjalistycznych przenośnych aparatów - na przykład Oral ChromaTM.
Ostatnio rozważa się także stosowanie badania ilości enzymu β-galaktozydazy w ślinie, jako metody pomocniczej w ocenie problemu nieprzyjemnego oddechu. Choć w sposób bezpośredni nie mierzy halitozy, ale ponieważ w 90 proc. przypadków przyczyna problemu leży w jamie ustnej, to jest przydatna metoda oceny, gdyż w badaniach na dorosłych pacjentach udowodniono związek między aktywnością tego enzymu ai ilością lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu.
Celem badania prowadzonego we Włoszech było porównanie kilku metod diagnozowania halitozy u dzieci (oceny organoleptycznej, chromatografii gazowej oraz pomiaru aktywności β-galaktozydazy w ślinie). A także zbadanie wpływu leczenia ortodontycznego na halitozę.
W badaniu wzięło udział 50 dzieci (średnia wieku 8,7 lat), pacjentów kliniki stomatologii dziecięcej w University of Rome Tor Vergata. Podczas wizyt u dentysty notowano poziom higieny jamy ustnej oraz fakt stosowania i rodzaj aparatu ortodontycznego.
Ilość enzymu wskaźnikiem halitozy
Jakość oddechu każdego dziecka określano wg skali od 0 do 5, jeśli ocena wynosiła więcej niż 2 - uznawano, że dziecko ma halitozę. Przenośnym aparatem do chromatografii gazowej wykonywano pomiar lotnych związków siarki i aktywność β-galaktozydazy.
W badanej grupie (wszystkie dzieci miały podobny poziom higieny jamy ustnej) ponad 54 proc. małych pacjentów miało halitozę. Stwierdzono istotny związek między ilością enzymu β-galaktozydazy a lotnymi związkami siarki, siarczkiem wodoru i metanotiolem.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT -
Im więcej osób podatnych na wirusa, tym szybciej wirus mutuje
techDENT -
Znachorzy dentystyczni popularni w Malezji
lifeDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Krasnystaw, lubelskie -
lekarz dentysta
Koszalin, zachodniopomorskie