PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski system teleskopów do odbudowy protetycznej na implantach i zębach własnych - jest patent, czas na kolejne badania

27-05-2013, 00:02
Niemcy rozpoczynają kolejną fazę badań nad polskimi czapeczkami teleskopowymi (fot. Tomasz Śmigiel)
Niemcy rozpoczynają kolejną fazę badań nad polskimi czapeczkami teleskopowymi (fot. Tomasz Śmigiel)
Polski Urząd Patentowy, po wielu latach procedur sprawdzających, przyznał patent dla polskiego systemu teleskopów do odbudowy protetycznej na implantach i zębach własnych, uznając go tym samym - jako pierwszy istniejący na świecie. Autorami pomysłu są Polacy technik dentystyczny Robert Michalik (Laboratorium Protetyczne INTER-DENT w Warszawie) i lek. dent. Tomasz Śmigiel (Śmigiel Dental w Katowicach). Dr Śmigiel, który testuje nową metodą, zdradził portalowi infoDENT24.pl, że kolejną fazę badań nad czapeczkami rozpoczął Uniwersytet we Frankfurcie.

Polski pomysł do niemieckich laboratoriów trafił już kilka lat temu. Głównie dzięki Tomaszowi Śmiglowi, który na Uniwersytecie we Frankfurcie uzyskał, jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce i niewielu na świecie, międzynarodowy tytuł  naukowy Master of Science in Oral Implantology. Po zakończeniu studiów pozostał w stałym kontakcie z tamtejszym środowiskiem naukowym. Projekt koordynuje dr Georgina Trimpou.

- Po tym, jak potwierdzono skuteczność proponowanego przez nas rozwiązania, uczelnia podjęła decyzję o rozpoczęciu kolejnej fazy badań. Ja badałem czy siła frykcji zależy od sił żucia, porównując teleskopy syntetyczne do teleskopów ze złota galwanicznego. Najnowsze, badania mają być z kolei wielopłaszczyznowe i dotyczyć będą między innymi wytrzymałości materiału i ścieralności oraz ogólnie rzecz ujmując wielu innych parametrów. W tym celu poproszono mnie o dostarczenie uczelni teleskopów wykonanych zgodnie z wzorem z pierwszego badania. Przygotowania do rozpoczęcia badań są już bardzo zaawansowane. W tej chwili, tak naprawdę uczelnia czeka już tylko na zakup właściwego programu do przeprowadzenia tych badań mówi portalowi infoDENT24.pl lek. dent. Tomasz Śmigiel.

Kilka dni temu, dokładnie 22 maja, podczas kongresu PASE (dr Śmigiel jest Członkiem Zarządu Stowarzyszenia) doszło do spotkania lekarza z dr Georginą Trimpou. - Omówiliśmy postęp przygotowań i cele projektu. To zaskakujące, że byłem pierwszym lekarzem na świecie, który zbadał ten rodzaj materiału w roli teleskopu. Powstała dzięki temu ciekawa praca naukowa, która pokazała, że teleskopy syntetyczne nie ustępują tym tradycyjnym wykonanym z metalu, a wręcz przeciwnie, mają wiele zalet zdradza Tomasz Śmigiel.

POLECAMY W SERWISACH