PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski system chroniący dentystę przed koronawirusem

Autor: nieck • Źródło: en
28-01-2021, 12:10
Polski system chroniący dentystę przed koronawirusem Autorzy systemu clean-DENT-workspace, od prawej; dr Lech Dobrzański, dr Joanna Dobrzańska, prof. Leszek A. Dobrzański, dr Anna Achtelik-Franczak, mgr inż. Karolina Rudziarczyk (fot. Archiwum)
Za system clean-DENT-workspace, eliminujący podczas zabiegu stomatologicznego patogeny z powietrza, zespół gliwickich wynalazców zebrał 7 złotych medali oraz 5 nagród na targach wynalazków i innowacji na całym świecie.

Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych – ograniczenie liczby osób przebywających równocześnie w gabinecie, wyłączenie z użytkowania poczekalni oraz wydłużenie czasu pomiędzy wizytami pacjentów, by umożliwić wywietrzenie pomieszczenia.

- Nie chcieliśmy zostawić pacjentów bez opieki, przez cały 2020 rok Centrum Medycyny i Stomatologii Sobieski było otwarte. Pojawiło się jednak fundamentalne pytanie: jak chronić się przed koronawirusem, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i personelu medycznego, i pacjentów, opowiada w rozmowie z infoDENT24.pl dr inż. Lech Dobrzański, prezes Centrum Medycyny i Stomatologii Sobieski oraz prezes zarządu Centrum Projektowo-Badawczo-Produkcyjnego Inżynierii Medycznej i Stomatologicznej Asklepios.

Rozwiązaniem problemu jest opracowany przez zespół dr. Dobrzańskiego system clean-DENT-workspace, którego głównym elementem jest maska usuwająca tzw. aerozol kliniczny, powstający podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych oraz aerozol biologiczny, czyli powietrze wydychane przez pacjenta.

Ułatwienie w pracy
System clean-DENT-workspace pozwala na redukcję środków niezbędnych dla zabezpieczenia personelu medycznego. - Używanie gogli, przyłbic i jeszcze boksów z pleksi wprowadza zniekształcenie pola widzenia i występowanie zjawiska paralaksy. Natomiast dwie lub nawet trzy pary rękawiczek lateksowych powodują ograniczenie precyzji ruchów, będących przecież istotą leczenia stomatologicznego. Dodatkowo stosowanie kombinezonów ochronnych, tzw. misiów, sprawia, że dentysta nie jest w stanie wykonać więcej niż kilka zabiegów w ciągu jednego dnia - mówi dr Joanna Dobrzańska, lekarz dentysta, wiceprezes  Centrum Medycyny i Stomatologii Sobieski.

Innowacyjna maska nakładana na twarz pacjenta, zabezpiecza całą przestrzeń gabinetu stomatologicznego oraz wszystkie obecne w nim osoby. Eliminuje niebezpieczny aerozol zbierając go do bezpiecznego pojemnika, następnie dezaktywuje i dekontaminuje. To jedyne znane na świecie rozwiązanie, które skutecznie odizolowuje personel medyczny od zaraźliwego bioaerozolu wydychanego przez pacjenta.

Czy się przyjmie?
- Myślę koronawirus, niezależnie od formy w jakiej z nami pozostanie, utrwali przekonanie, że patogeny przenoszone z powietrzem są tak samo niebezpieczne, jak te przenoszone z krwią. Rękawiczki jednorazowe stosowane podczas zabiegów medycznych, to w sumie rozwiązanie stosowane od końca lat 80-tych, bo wtedy zaczęto eliminować ryzyko zakażenia przez wirusy HIV czy WZW, tłumaczy infoDENT24.pl dr Lech Dobrzański.

Zanim pojawiła się pandemia COVID-19 dentyści znali już problem wirusów atakujących układ oddechowy. - W naszym zespole wielokrotnie doświadczyliśmy sytuacji, gdy pacjent ze skąpo objawową infekcją wirusową zarażał personel, a konsekwencje zdrowotne ciągnęły się potem przez kilka tygodni, kiedyś nawet przez kilka miesięcy, podkreśla innowator.

Sam pomysł gliwickich wynalazców spotkał się z dobrym przyjęciem, medale i nagrody na międzynarodowych targach innowacji świadczą o tym dobitnie. W Centrum Medycyny i Stomatologii Sobieski stosowana była już prototypowa wersja maski. Trwało to przez kilka miesięcy, zanim nie stały się dostępne testy na koronawirusa, którym pacjenci centrum obecnie są poddawani.

- Używaliśmy archetypu maski pacjenta do różnych zabiegów stomatologicznych, stąd wiemy że rozwiązanie ma potencjał aplikacyjny, ale nadal wymaga pracy. Rozwiązanie ma być ergonomiczne, więc chcemy, by zostało przetestowane przez wielu lekarzy dentystów przy różnych zabiegach. Planujemy opracowanie wielu wariantów samych masek pacjenta najbardziej odpowiednich dla obszaru i rodzaju prowadzonego zabiegu. Zależy nam na opinii specjalistów z różnych dziedzin, by nasze rozwiązanie odpowiadało oczekiwaniom rynku, podkreśla dr Dobrzański.

   Schemat systemu clean-DENT-workspace Schemat systemu clean-DENT-workspace

Wynalazek przeszedł już wstępną fazę badawczą, w czerwcu 2020 r. został złożony wniosek patentowy. By dalsze prace były możliwe dr Lech Dobrzański złożył także wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych. Poza samą maską, której końcowa wersja ma pochłaniać całość aerozolu, chciałby także przeprowadzić badania samego aerozolu klinicznego, gdyż wyniki naukowe nie są jednoznaczne. Pojawia się wiele sprzecznych informacji, m.in. na temat wielkości jego cząstek. I choć taka wiedza ma niewielkie znaczenie dla procesu wdrożenia wynalazku, ale jest ważna, by w pełni zrozumieć drogę przenoszenia się patogenu w środowisku gabinetu stomatologicznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   gabinet stomatologiczny   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH