PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski materiał stomatologiczny na medal, srebrny!

Autor: nieck • Źródło: kan
29-03-2018, 10:59
Polski materiał stomatologiczny na medal, srebrny! Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Polskie innowacje docenione na targach w Moskwie, polscy naukowcy i inżynierowie dostali jedenaście złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy. Wśród nagrodzonych prac jest także światłoutwardzalny implant stomatologiczny.

Podczas XXI Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES 2018 prezentowano blisko 700 wynalazków z 28 krajów. Wśród polskich innowacji, które zostały wysoko ocenione, znalazł się  światłoutwardzalny implant stomatologiczny, za który jego twórcom - naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przyznano srebrny medal.

Prof. Marek Macko z Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki, dr Marek Macko i mgr Zbigniew Szczepański za tę samą pracę otrzymali też złoty medal w Bangkoku. Naukowcy przy tworzeniu światłoutwardzalnych implantów wykorzystali technologię druku 3D oraz informacje z obrazowania medycznego.

Tworzenie replik zębów bazuje na przeźroczystej komorze, zawierającej kształt replikowanego zęba. Zostaje ona wypełniona monomerem reagującym z promieniowaniem UV. Proces ustalania kształtu odtwarzanego zęba trwa od 30 do 90 sekund. 

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stażyści   szkolenia  

POLECAMY W SERWISACH