PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polscy stomatolodzy pracują nad nowym kompozytem

21-06-2013, 00:02
Polscy stomatolodzy pracują nad nowymkompozytem (fot. archiwum prywatne)
Polscy stomatolodzy pracują nad nowymkompozytem (fot. archiwum prywatne)
Największa fabryka kompozytów w Europie zaprosiła do współpracy nad nowym materiałem kompozytowym polskich stomatologów.

Materiał kompozytowy to podstawowy materiał, wykorzystywany w codziennej pracy każdego dentysty. - Jest on jednak nadmiernie reklamowany jako panaceum na wszystkie problemy lekarzy, a niezbyt dużo mówi się o problemach jakie stwarza uważa dr Tomasz Śmigiel z Katowic. Wraz z żoną Barbarą od około 10 lat, jako jedni z pierwszych w Polsce, testowali i opiniowali niezależnie materiały kompozytowe dostępne na polskim rynku. Nie obawiali się obiektywnie mówić nie tylko zaletach, ale i wadach tych materiałów. - Dużo czytaliśmy na ten temat, szkoliliśmy się, interesowaliśmy się tym na prawdę, napisaliśmy kilka publikacji opowiada dr Tomasz Śmigiel.

Czytaj także:

Polski system teleskopów do odbudowy protetycznej na implantach i zębach własnych jest patent, czas na kolejne badania

Dentyści grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Testerzy ze stażem

[caption id="attachment_7841" align="alignleft" width="300" caption="Polscy stomatolodzy pracują nad nowymkompozytem (fot. archiwum prywatne)"]Polscy stomatolodzy pracują nad nowymkompozytem[/caption]

Ze wspólnego doświadczenia lekarskiego małżeństwa chętnie korzystało środowisko producentów stomatologicznych, wielokrotnie przekazując im do prób i oceny swoje produkty. Aż w końcu pewnego dnia stomatolodzy zostali zaproszeni, aby w największej fabryce kompozytów w Europie (na razie nazwa firmy pozostaje tajemnicą) współtworzyć materiał, który spełni wymagania doświadczonych lekarzy. - Uznaliśmy, że to bardzo fajna sprawa. Będziemy brać udział w tworzeniu uniwersalnego materiału kompozytowego bardzo prostego i niekłopotliwego w pracy, stworzonego nie na potrzeby dentystów artystów, ale do codziennej praktyki. Zależy nam, aby był pozbawiony problemów natury estetycznej, jakie mają materiały obecnie dostępne na rynku zdradza lek. dent. Barbara Śmigiel.

Na początek państwo Śmigiel odwiedzili laboratorium o bardzo zaawansowanej technologii, gdzie testowane są materiały kompozytowe i gdzie można weryfikować jakość podobnych produktów. - Wzięliśmy kilkadziesiąt próbek materiałów, którymi dysponują producenci i w tej chwili jesteśmy na etapie mieszania kolorów i przezierności, ustalaniu cech koniecznych do tego, by uznać kompozyt za idealny zdradza Tomasz Śmigiel.

POLECAMY W SERWISACH