• Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad procesem tworzenia struktur mogących mieć zastosowanie także w hodowaniu zębów.
  • W pracach badawczych wykorzystuje się silnie proregeneracyjne komórki macierzyste z dziąseł.
  • Przeszczepienie wyprowadzonych w laboratorium zawiązków zębów powoduje, że rosną stałe zęby.

Komórki macierzyste do hodowania tzw. trzecich zębów

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, pracujący pod kierownictwem dr hab. inż. Agnieszki Gadomskiej-Gajadhur, tworzą (w ramach projektu BoneReg) implanty kości gąbczastej, które są szansą dla osób z osteoporozą na szybsze, mniej inwazyjne i skuteczniejsze leczenie oraz szybszą rehabilitację. Specjaliści z PW rozpoczęli równocześnie prace nad wykorzystaniem komórek macierzystych do hodowania tzw. trzecich zębów.

Dr hab. inż. Agnieszka Gadomska - Gajadhur, w rozmowie z dziennikarzem Rynku Zdrowia Jackiem Janikiem, opisuje przebieg prac zmierzających do opracowania procesu tworzenia struktur mogących mieć zastosowanie także w hodowaniu zębów.     

Rola komórek macierzystych zlokalizowanych w dziąsłach

Dr hab. inż. Agnieszka Gadomska - Gajadhur:
Od 1 stycznia 2022 podjęliśmy prace nad projektem, który jest pochodną wcześniej realizowanych badań (chodzi o projekt SteamScaf, grant badawczy BIOTECHMED-3 finansowany ze środków Politechniki Warszawskiej Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza). Program realizowany jest we współpracy z naukowcami z Poznania. Spróbujemy wykorzystać komórki macierzyste zlokalizowane w dziąsłach do wyprowadzenia fragmentów kości i chrząstki. Być może z takich komórek za kilka lat uda się wyprowadzić pacjentom trzecie zęby.

Inna droga niż krew pępowinowa

Japończycy potrafią zrobić zawiązki zębowe na przykład dla dzieci, które się rodzą bez zawiązków zębów stałych. Takie przypadłości zdarzają się u dzieci również w Polsce. Przeszczepienie wyprowadzonych w laboratorium zawiązków powoduje, że rosną stałe zęby.

Powiem szczerze, że w mojej rodzinie wszyscy chcą się wpisać na listę do badań klinicznych w tym projekcie, bo stwierdzili, że jeśli nam się to rzeczywiście uda, to będzie naprawdę coś niesamowitego. Japończykom się to udało, tylko oni wykorzystali do tego inne komórki macierzyste – z bankowanej krwi pępowinowej. Mają jej dużo, natomiast my w Polsce praktycznie jej nie posiadamy.

W naszym projekcie chcemy wykorzystać komórki z dziąseł. Jest w nich dużo komórek macierzystych, bardzo silnie proregeneracyjnych, które można pobrać nieinwazyjnie. Z nich można wyhodować fragmenty kości czy fragmenty chrząstki. Znawcy tematu mówią, że być może również w przyszłości będzie można wyprowadzać komórki nerwowe. To dawałoby szansę na to, że kiedyś będziemy mogli odbudowywać na przykład rdzeń kręgowy.

Całość rozmowy dotyczącej głównie implantów kości gąbczastej, które są szansą dla osób z osteoporozą na szybsze, mniej inwazyjne i skuteczniejsze leczenie oraz szybszą rehabilitację - w materiale Implanty zespołu polskich naukowców mogą zrewolucjonizować ortopedię.