PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polak pracuje nad nanomateriałami uwalniającymi fluor

13-03-2013, 00:07
Polak pracuje nad nanocząsteczkami uwalniającymi fluor (fot. archiwum prywatne)
Polak pracuje nad nanocząsteczkami uwalniającymi fluor (fot. archiwum prywatne)
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nagrodziło 37 naukowców w programie Lider. Wszyscy prowadzą przełomowe projekty naukowe, których efekty mogą być zastosowane w wielu dziedzinach życia. Jednym z wyróżnionych jest dr inż. Marcin Banach z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, który chce opracować technologię wytwarzania nanocząstek o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Nowej generacji nanomateriały (np. srebro, złoto i inne metale szlachetne czy nanocząstki tlenków) można będzie zastosować m.in. w stomatologii. Projekt wyceniono na 1 mln 89 tysięcy złotych. Jak wiele mogą zyskać w przyszłości lekarze dentyści?

 

infoDENT24.pl: Czym właściwie jest innowacyjny nanomateriał o właściwościach antymikrobiologicznych?

Dr inż. Marcin Banach: Cel projektu nie skupia się na otrzymaniu całkowicie nowego materiału a na innowacyjnych badaniach prowadzących do opracowania technologii wytwarzania nanocząstek o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych oraz magnetycznych. Warunkiem wytwarzania nanomateriałów o kontrolowanych właściwościach jest opracowanie metody otrzymywania stabilnych monodyspersyjnych suspensji nanocząstek o regulowanych rozmiarach i kształcie.
Produkcja nanocząstek o określonym rozmiarze, stabilności i właściwościach fizykochemicznych jest często niepowtarzalna. Niepowtarzalność powoduje utratę parametrów technologicznych, a w następstwie niemożność otrzymania nanomateriałów o pożądanych i kontrolowanych właściwościach, a takie muszą posiadać materiały stosowane m.in. w stomatologii.

Czytaj także: Nanocząsteczka - częsty gość w gabinetach stomatologicznych 

infoDENT24.pl: W jaki sposób nanomateriały będą mogły być zastosowane właśnie przez lekarzy dentystów?

Dr inż. Marcin Banach: Wybierając materiał np. do wypełnienia zęba, czy jako komponent past do czyszczenia, należy brać pod uwagę jego potencjalne właściwości przeciwpróchnicowe. Właściwości te są przypisywane uwalnianiu fluoru i przyswajaniu go przez przylegające tkanki zęba lub działaniu przeciwbakteryjnemu. Dla poprawy właściwości antybakteryjnych różnych materiałów dentystycznych podejmowane są próby ich modyfikacji związkami chemicznymi o takim działaniu. Dobre właściwości antybakteryjne nanomateriałów mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi flory bakteryjnej i próchnicy wtórnej. Prowadzone w projekcie badania zmierzają do otrzymania materiału uwalniającego fluor oraz zawierającego nanocząstki o właściwościach antybakteryjnych (srebra, złota, miedzi). Otrzymany produkt powinien również przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego i przebarwień.

infoDENT24.pl: Czy materiał nad którym Pan pracuje można porównać do obecnie znanych? W czym jest podobny, czym się różni?

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   nanomateriały   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH