PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

"Polacy z werwą": bioimplant kości z komórek macierzystych w finale

szaft
23-09-2013, 11:24
"Polacy z werwą": bioimplant kości z komórek macierzystych w finale
Ponad 314 tys. głosów oddano na młodych polskich naukowców, sportowców, ludzi kultury i biznesu w plebiscycie „Polacy z werwą”, akcji, zainicjowanej przez PKN Orlen. W finale kategorii „Medycyna” znalazł się dr Tomasz Dębski*, który pracuje nad opracowaniem metody wytworzenia bioimplantu kości, który powstanie z komórek macierzystych umieszczonych na specjalnym rusztowaniu (skafoldzie).

Z dr. Tomaszem Dębskim rozmawialiśmy kilka miesięcy temu. Powód jest prosty. Jego praca może zapewnić nowe możliwości w leczeniu implantoprotetycznym.  Naukowiec pracuje nad innowacyjną metodą chirurgicznego unaczynienia (prefabrykacji) bioimplantu, dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie go w leczeniu rozległych ubytków kostnych, głównie u chorych na nowotwory. Opracowana przez niego metoda może być przydatna także w wytwarzaniu bioimplantów innych tkanek lub całych narządów, które będą mogły być wszczepiane w miejsce tych źle funkcjonujących. Jak będzie można wykorzystać to w stomatologii?

- Jednym z podstawowych zagadnień w chirurgii szczękowo-twarzowej jest leczenie ubytków kości, które powstają po resekcji rozległych nowotworów, w następstwie wad wrodzonych, czy chorób przyzębia. Chociaż jeszcze za wcześnie, aby mówić o możliwych zastosowaniach bioimplantu, to wydaje mi się, że mógłby być on z powodzeniem stosowany w leczeniu tego typu ubytków - wyjaśnia dr Tomasz Dębski.

Dodatkowo moduł komputerowy tego projektu, związany z zastosowaniem nawigacji komputerowej, z pewnością ułatwi chirurgom zaplanowanie i przeprowadzenie operacji a trójwymiarowa rekonstrukcja ubytku pozwoli na wytworzenie bioimplantu na miarę, który dokładnie będzie pasował do powstałego ubytku kości.

- Bioimplant może stać się także alternatywą dla materiałów stosowanych przez implantologów do odbudowania ubytków kości wyrostka zębodołowego przed wszczepieniem implantów zębów - dodaje dr Tomasz Dębski. 

Cały wywiad z dr. Tomaszem Dębskim czytaj tutaj

O tym kto ostatecznie otrzyma tytuł „Polaka z werwą" i zostanie laureatem pierwszej edycji plebiscytu, zdecydują jurorzy. Część komisji zakończyła już obrady. Prace pozostałych zespołów jurorskich powinny zakończyć się do 25 września. Wszystkich zwycięzców poznamy 19 października 2013 r. podczas Gali „Polacy z werwą" w Teatrze Wielkim w Warszawie. Każdy z nich zostanie uhonorowany statuetką autorstwa Pawła Althamera oraz nagrodą pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

*Tomasz Dębski pochodzi z Warszawy. W 2007 roku z wyróżnieniem ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Następnie rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Plastycznej Szpitala im. Witolda Orłowskiego w Warszawie, tam odbywa sześcioletnią specjalizację z chirurgii plastycznej. Od trzech lat, jako asystent naukowo-dydaktyczny, prowadzi wykłady dla lekarzy w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W 2011 roku rozpoczął studia doktoranckie w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Tam, w ramach międzywydziałowego projektu zrzeszającego kilka uczelni, pracuje nad wytworzeniem za pomocą technik inżynierii tkankowej bioimplantu kości.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy (EAFPS) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (IPRAS).
W przyszłości zamierza kontynuować działalność naukową w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej. (źródło: polacyzwerwa.pl)

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH