PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Póki co nie ma ekologicznych szczoteczek do zębów

Autor: miro • Źródło: ms
09-02-2021, 11:20
Póki co nie ma ekologicznych szczoteczek do zębów Ekologiczna szczoteczka do zębów, czyli jaka? (fot. unsplash)
Stanowisko lekarzy dentystów jest jasne. Nowa szczoteczka do zębów - co trzy miesiące. Ziemia coraz trudniej radzi sobie z takim wymogiem.

Gdyby rozłożyć szczoteczki do zębów, wyrzucane na świecie w ciągu jednego roku - opasałyby one Ziemię 50 razy! Żadne modele proekologiczne, typu bambusowa rączka szczoteczki do zębów, nie rozwiążą narastającego problemu.

W badaniu Lemelson Innovation Index, przeprowadzonym przez MIT w 2003 r., szczoteczka do zębów została oceniona wyżej niż: samochody, komputery osobiste czy telefony komórkowe. Respondenci nie wyobrażają sobie życia bez szczoteczki do zębów.

Co i raz, zarówno mniejsze, lokalne firmy, jak i największe globalne koncerny chwalą się uruchomieniem produkcji ekologicznych szczoteczek do zębów. W zasadzie są dwa podejścia do zagadnienia, oba to półśrodki.

Szczoteczki tak zwane biodegradowalne (po części, bo na razie włosie produkuje się z praktycznie niezniszczalnych syntetyków) nie załatwiają problemu. Biodegradowalne materiały nie zawsze są lepsze dla planety niż ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych, w rzeczywistości nie rozkładają się najlepiej i wywierają skomplikowany wpływ na środowisko, który naukowcy dopiero badają.

Wymienna główka zmniejsza wyraźnie problem, bo wielkość odpadów - w postaci zużytych szczoteczek - spadłaby o 70 proc. Oczywiście znacząco wzrósłby koszt ich produkcji, ze względu na bardziej skomplikowany system mocowania. Powstałby dodatkowo problem z unifikacją mechanizmu mocującego. To globalni producenci narzucaliby swoje rozwiązania, gdy dojdzie do modeli chronionych patentami.

Nową jakością byłoby stworzenie szczoteczki niezniszczalnej. Takiej, której włosie nie ulegałoby destrukcji nawet w trakcie kilkuletniego użytkowania, takiej, którą można by poddać w warunkach domowych skutecznemu procesowi dekontaminacji drobnoustrojów.

Póki co, jest wyraźne zalecenie - szczoteczkę do zębów, a przynajmniej jej część z włosiem czyszczącym, trzeba wymieniać co trzy miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH