PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pojawił się kolejny wariant koronawirusa - Delta Plus

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
23-06-2021, 12:20
Pojawił się kolejny wariant koronawirusa - Delta Plus SARS-CoV-2 nieustająco mutuje dając kolejne zakaźne wersji (fot. Pixabay)
Zdolność do szybkich mutacji to naturalna cecha wirusów, a więc i koronawirusa, bo ten nie przestaje się zmieniać. W Indiach wykryto  jego kolejną odmianę - Delta Plus.
  • Ministerstwo zdrowia w Indiach informuje, że nowy wariant koronawirusa Delta, nazwany Delta Plus występuje już w kilku regionach tego kraju. 
  • Jeśli nowy wariant jest równie zakaźny jak Delta, to należy zacząć  przygotowywać się na kolejną falę epidemii COVID-19.
  • Na szczęście z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że szczepionka Pfizera w 96 proc. zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, a AstraZeneca - w 92 proc.

Spadek liczby zakażeń koronawirusem, obserwowany od pewnego czasu, nie powinien usypiać czujności. Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że nowy wariant koronawirusa - Delta Plus - występuje już w kilku największych i najbardziej zaludnionych stanach.

W niektórych rejonach Europy, do której wirus Delta dotarł i od kilku miesięcy rozprzestrzenia się, wariant ten wyparł obecnie  podstawową wersję koronawirusa. Na przykład w Wielkiej Brytanii na odmianę Delta przypada  już 99 proc. wszystkich nowych zakażeń tym patogenem. Pierwsze przypadki tego wariantu wykryto już w Polsce, Niemczech, Belgii i Hiszpanii. 

W tej sytuacji, w opinii eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Pawła Grzesiowskiego konieczna jest szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień. Niezbędne są też przygotowania do kolejnej fali pandemii.

- Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant Delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko, potrzebne dzienne dane o nowych hospitalizacjach w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem statusu odporności (zaszczepieni, ozdrowieńcy) - stwierdza ekspert NRL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH