• Poprawa funkcjonowania wędzidełka wymaga ingerencji chirurga stomatologa
  • Podcinanie wędzidełka to prosty zabieg, który odbywa się w gabinecie dentysty i najczęściej wymaga tylko znieczulenia miejscowego
  • Nieskorygowanie wady wędzidełka prowadzi do kłopotów z mową, niekiedy powstania przerwy między jedynkami, zapalenia dziąseł, trudności podczas noszenia aparatu ortodontycznego czy protezy 

Do czego służy wędzidełko

Wędzidełko  łączy ze sobą dwie różne struktury anatomiczne, a jego rola (w zależności od miejsca) polega na utrzymywaniu prawidłowego napięcia języka, warg, czy też policzków i ich prawidłowe ruchy.

Niestety, czasami wobec nieprawidłowego uformowania wędzidełka - musi interweniować chirurg stomatolog. 

Najczęściej  nieprawidłowe wędzidełko języka jest rozpoznawane u dzieci. Wówczas to do chirurga stomatologicznego kierują małego pacjenta logopeda lub neurologopeda. Zabieg jest odpowiedzią na trudności w odpowiednim rozwoju mowy i na powstawanie wad ortodontycznych.

Gdy wędzidełko wargi jest przerośnięte

Skutkiem przerostu wędzidełka wargi jest zbyt duża szczelina między górnymi jedynkami (diastema) oraz ograniczenia w ruchu górnej wargi. Mogą to być  również zapalenie dziąseł lub ich recesja, a także problemy z noszeniem aparatu ortodontycznego lub dopasowaniem  protez zębowych.

Na czym polega podcinanie wędzidełka 

Korekta wędzidełka to w zdecydowanej większości przypadków nieskomplikowany zabieg, który przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych,  w znieczuleniu miejscowym. 

Czasami jednak konieczny jest bardziej złożony zabieg, którego celem jest wycięcie wędzidełka, zmiana jego kształtu, przyczepu i wielkości.

Podcięcie, wycięcie wędzidełka – jakie znieczulenie?

Podcinanie wędzidełka wykonywane jest najczęściej w warunkach znieczulenia miejscowego. Zdarza się jednak, że jeśli pacjentem jest dziecko, a wówczas występują kłopoty we współpracy z dentystą - rekomenduje się przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Podcięcie wędzidełka podjęzykowego może zostać przeprowadzone w ramach NFZ, jako zabieg refundowany. Kolejki oczekiwania są jednak długie i aby przyspieszyć termin operacji, można skorzystać z prywatnej opieki medycznej. 

Ceny zabiegu podcinania wędzidełka

Podcięcie tradycyjną metodą w znieczuleniu miejscowym: 200 - 300 zł
Podcięcie laserowe wędzidełka wargowego (znieczulenie miejscowe): 300  -  500 zł
Podcięcie laserowe wędzidełka językowego (znieczulenie miejscowe): 300 - 500 zł
Plastyka wędzidełka: od 250 zł
Podcięcie wędzidełka w znieczuleniu ogólnym 3,0 do 5,0 tys. zł