PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PMR: ortodoncja napędzi rynek

Autor: szaft • Źródło: PMR/szaft
12-05-2015, 12:28
PMR: ortodoncja napędzi rynek PMR: ortodoncja napędzi rynek (fot. Fotolia/PTWP)
Rynek usług stomatologicznych będzie napędzany przez niepubliczne gabinety stomatologiczne. Według prognoz firmy PMR, najszybciej rosnącym segmentem będzie ortodoncja.

Eksperci PMR zwracają uwagę, że rynek usług stomatologicznych w Polsce zdominowany jest przez segment niepubliczny. W ich opinii, ze względu na stagnację w segmencie publicznym i prognozowane przez nas zamrożenie wydatków na stomatologię, segment prywatny usług dentystycznych napędzał będzie cały rynek.

- Dynamika wzrostu rynku będzie w miarę zbliżona w każdym z prognozowanych lat, gdyż nie przewidujemy w najbliższym czasie żadnych wydarzeń, które mogłyby znacząco napędzić lub obniżyć tą dynamikę. Również warunki makroekonomiczne w Polsce, które mają przełożenie na wzrost rynku, będą stabilne w latach 2015-2020 - czytamy w raporcie.

Zdaniem PMR duży potencjał rozwoju ma polski rynek implantów. Już jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów stomatologii. - W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat liczba implantów wszczepionych w Polsce wzrosła więcej niż dwukrotnie i w 2014 r. wyniosła ponad 100 tys. - wynika z szacunków PMR. Spadek ceny, do około 3,5 tys. zł za implant oraz wzrost popularności systemów ratalnych finansowania świadczeń stomatologicznych sprawiły, że stały się one dostępne dla większej liczby pacjentów. Daleko nam jednak np. do Niemiec. Tam liczba wszczepień wynosi ok. 1 miliona rocznie. Możliwa jest jednak refundacja implantu przez państwo, w Polsce jest to segment wyłącznie prywatny.

Motorem napędowym ma być również turystyka stomatologiczna. W związku z wejściem w życie dyrektywy transgranicznej, na szybki rozwój mogą liczyć te placówki medyczne, które zainwestują w obsługę pacjentów w ich ojczystych językach oraz te, które przystosują się do europejskich standardów i będą oferowały np. odbiór dokumentacji medycznej w formie elektronicznej bezpośrednio ze strony placówki oraz umożliwią sprawne umawianie wizyt drogą elektroniczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   implantologia   PMR   rynek implantologiczny  

POLECAMY W SERWISACH