PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pływanie zwiększa ryzyko przebarwień szkliwa

Autor: nieck • Źródło: en
18-08-2021, 14:00
Pływanie zwiększa ryzyko przebarwień szkliwa Sześciokrotnie częściej przebarwienia szkliwa występują u dzieci trenujących pływanie (fot. Unsplash)
Dzieci, które trenują pływanie, są sześciokrotnie bardziej narażone na przebarwienia zębów.
  • Uprawianie sportu miewa także minusy, na przykład częste urazy stomatologiczne. Badania wykonane w Australii wskazują na jeszcze jeden niekorzystny aspekt treningów na basenie.
  • Dzieci, które intensywnie pływają mają często przebarwione zęby.
  • Te nieestetyczne zmiany w kolorze szkliwa wpływają negatywnie na ich jakość życia.
  • Dzieci o silniejszych przebarwieniach częściej są niezadowolone ze swojego wyglądu i unikają uśmiechania się.

 Badanie przeprowadzone przez University of Western Australia objęło blisko sto dzieci (w wieku od 5 do 17 lat) uprawiających pływanie. Uczestnicy badania trenowali w czterech różnych klubów pływackich w Australii Zachodniej.

Dzieci wypełniały kwestionariusz, w którym były pytane o higienę jamy ustnej, częstotliwości pływania oraz różnego typu czynniki zewnętrzne, na przykład dietę.

Wykonano wewnątrzustne zdjęcia kłów i siekaczy, na ich podstawie określono stopień przebarwienia szkliwa na podstawie  Global Stain Index Score.

W porównaniu z grupą kontrolną w tym samym wieku, przebarwienia zębów były prawie dwukrotnie większe (82,2 proc.) u pływaków niż u dzieci nieumiejących pływać ( 44 proc).

Unikanie uśmiechu

Stomatolog dziecięcy dr Jilen Patel, który kierował badaniem doszedł do wniosku, że przebarwienia zębów mogą mieć znaczący wpływ na życie pływaków. Na przykład skrępowanie spowodowane wyglądem zębów sprawia, że unikają uśmiechania się.

- Wyniki wykazały, że dłuższy skumulowany czas pływania wiązał się z większą intensywnością ciemnych zmian na szkliwie. Co ważne przebarwienia te nie były związane z higieną jamy ustnej ani dietą – podkreślał stomatolog.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki mogą pomóc w edukowaniu zarówno dentystów, jak i rodziców małych sportowców.

Dr Patel planuje dalsze badania, które mają wyjaśnić dokładne przyczyny przebarwień. W grę wchodzą - stężenie chloru, pH wody w basenie i skład śliny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   sport   zęby   opieka stomatologiczna   dziecko w gabinecie  

POLECAMY W SERWISACH