PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Płyn do płukania ust o chroniący przed COVID-19, kolejny dowód

Autor: nieck • Źródło: en
22-10-2020, 09:49
Płyn do płukania ust o chroniący przed COVID-19, kolejny dowód Bardzo wysoka skuteczność środków do płukania ust w ograniczaniu transmisji SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych(fot. pixabay)
Naukowcy przetestowali  kilkanaście środków do płukania ust i nosa, by ustalić na ile mogą hamować rozwój koronawirusów mających podobnych do SARS-CoV-2. Wśród ocenianych produktów były płyny  do płukania ust, 1-proc. roztwór szamponu dla dzieci, płyn do płukania nosa.

firmy Himalayan Institute  solution of baby shampoo, a neti pot, peroxide sore-mouth cleansers, and mouthwashes.

Według naukowców z Penn State College of Medicine niektóre płyny do płukania ust i antyseptyki (np Peroxyl Cogate) mogą inaktywować ludzkiego koronawirusa i ograniczają rozprzestrzenianie SARS-CoV-2. To wniosek jaki płynie z laboratoryjnej oceny wielu produktów - w tym kilkunastu płynów do płukania ust i nosa.  

Zwłaszcza płyny do płukania nosa i ust miały silne właściwości neutralizujące koronawirusa, jak twierdzą badacze, co sugeruje że te produkty mogłyby mieć jakiś potencjał w walce z transmisją COVID-19.

- Ciągle czekamy na szczepionkę, potrzebne są więc inne środki do hamowania rozprzestrzeniania się choroby, testowaliśmy produkty które są szeroko dostępne i często stosowane na codzień, podkreśla dr Craig Meyers, mikrobiolog i immunolog prowadzący to badanie.

Naukowcy starali się w warunkach laboratoryjnych odtworzyć warunki panujące w obrębie nosa i jamy ustnej, czyli miejsca wnikania do organizmu i transmisji SARS-CoV-2.  Roztwory zawierające szczepy ludzkiego koronawiusa, pod względem genetycznym podobnego do SARS-CoV-2 traktowali różnorodnymi preparatami. Po 30 sekundach, jednej i dwóch minutach sprawdzali interakcję z patogenem.

Ocena do jakiego stopnia wirus został uszkodzony przebiegała po umieszczeniu roztworu z drobnoustrojami w próbkach hodowlanych ludzkich komórek. Liczono ile komórek pozostało żywych po kilku dniach od ekspozycji na wirusa.

Dziecięcy szampon (1 proc. roztwór), który laryngolodzy często stosują do płukania zatok inaktywował 99,9 proc. koronawirusa po dwóch minutach. Płyny do płukania ust miały równie wysoką skuteczność już po 30 sekundach od kontaktu.

Meyers planuje kontynuować swoje badanie, tym razem już w warunkach klinicznych. Wyniki dotychczasowych badań dają podstawę do zalecania stosowania tych łatwo dostępnych środków, osobom z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, które pozostają na domowej kwarantannie i mogą zakażać swoją najbliższą rodzinę.

- Nawet jeśli te produkty ograniczą transmisję patogena o 50 proc., efekty ich oddziaływania będą znaczne, podkreśla Meyers.

Więcej:  Journal of Medical Virology

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH