• Pula badań naukowych, potwierdzających, że określone płyny do płukania jamy ustnej zmniejszają miano SARS-CoV-2 o ponad 99,9 proc. - rośnie z miesiąca na miesiąc.
  • To dobre wieści dla lekarzy dentystów.Ze względu na ograniczanie poziomu wiremii, płyn do płukania jamy ustnej może stać się ważnym środkiem zmniejszającym poziom transmisji SARS-CoV-2

- Płyn do płukania jamy ustnej niszczy dwuwarstwową osłonę lipidową, wirusa. Oznacza to, że nawet jeśli wirus zmutuje, substancja ta nadal będzie skuteczna – wyjaśnia Héctor Rodríguez.

- W ciągu najbliższych kilku miesięcy płyn do płukania ust zacznie być masowo produkowany i wprowadzany na rynek. Nie będę w tym uczestniczyć, ale uważam, że wygląda to bardzo obiecująco - powiedział dentysta. 

Ważna funkcja środka do płukania jamy ustnej 

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców reprezentujących uniwersytety w pięciu krajach, w: Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Włoszech i Hiszpanii. Ich analizy wykazały, że płyn do płukania jamy ustnej, zawierający D-limonen, zapewnia wysoką skuteczność przeciwko SARS-CoV-2.

Konkretny płyn do płukania jamy ustnej o nazwie Xyntrus jest sygnowany przez amerykańskie laboratorium Brix. Zdaniem ekspertów doprowadza on, ze skutecznością przekraczającą 99,99 proc., do uszkodzenia podwójnej błony lipidowej wirusa, powodującego COVID-19.

Sposób na ograniczenie wiremii wirusa 

Hiszpański dentysta twierdzi, że jest to „prosty i tani sposób na ograniczenie przenoszenia wirusa, m.in. poprzez ograniczenie infekcji u pacjentów bezobjawowych. 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Healthcare. Oprócz Héctora J. Rodrígueza Casanovasa, opracowanie podpisali Manuel de la Rosa, Yesit Bello-Lemus, Giulio Rasperini i Antonio J. Acosta-Hoyos.