PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Płyn do płukania jamy ustnej uderza w koronawirusa

ms
16-11-2020, 10:12
Płyn do płukania jamy ustnej uderza w koronawirusa Płyn do płukania jamy ustnej na froncie walki z koronawirusem (foto: pixabay)
Firma Schülke poinformowała, że po pozytywnych wynikach laboratoryjnych ocen wpływu preparatu na rany i błonę śluzową Octenisept rozpocznie się badanie mające na celu zmniejszenie aktywności koronawirusa SARS-CoV-2, w jamie ustnej i gardle.

Testy in vitro potwierdziły, skuteczność Octenisept w zwalczaniu SARS CoV-2. Preparat redukuje wirusa SARS-CoV-2 o ponad 99,99 proc. w ciągu 15 sekund - dzięki swojej wszechstronnej skuteczności.

Jak wiadomo Octenisept jest zatwierdzony do antyseptycznego leczenia jamy ustnej.

Po pomyślnym zakończeniu przez firmę Schülke & Mayr GmbH badań laboratoryjnych (in vitro), wyniki mają być zweryfikowane również na pacjentach, u których wykryto koronawirus SARS-CoV-2.

W przypadku stosowania preparatu do płukania jamy ustnej Octenisept wyniki in vitro są zachęcające. Jeśli tą drogą będzie można zmniejszyć również ilość wirusa w jamie ustnej i gardle, może to mieć decydujący wpływ na skuteczną minimalizację rozprzestrzeniania się koronawirusa za pośrednictwem aerozolu.

Schülke & Mayr GmbH rozpoczęła badanie, mające na celu dostarczenie danych klinicznych dotyczących skutecznego stosowania preparatu Octenisept w walce z wirusem SARS-CoV-2. Badanie, realizowane we współpracy z Clinical Trial Center North (CTC North GMBH & Co. KG), zostało pozytywnie ocenione przez komisję etyczną Hamburg Medical Association.

Octenisept to lek, który może być stosowany do wielokrotnego, tymczasowego odkażania błon śluzowych i skóry przed zabiegami diagnostycznymi i chirurgicznymi. Wskazanie to obejmuje również aplikacje w obszarze jamy ustnej.

Skuteczność Octenisept przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom otoczkowym jest potwierdzona od dawna. Szpitale i konsumenci na całym świecie od ponad 30 lat ufają Octenisept jako środkowi odkażającemu rany i błony śluzowe. 

W celu uniknięcia uszkodzenia tkanek, preparatu nie wolno wstrzykiwać w głąb tkanki za pomocą strzykawki. Środek przeznaczony jest wyłącznie do użytku powierzchownego (aplikacja wacikiem lub sprayem).

Badań nad środkami walczącymi z SARS-CoV-2 jest coraz więcej.

Procter & Gamble podał pozytywne informacje dotyczące produktu z portfolio, chodzi o Wick: mukoadhezyjny żel do nosa „Wick First Defense”, który - przynajmniej in vitro – prowadzi do redukcji Sars-CoV-2 w komórkach.

Żel do nosa zawiera 1 proc. hydroksypropylometylocelulozy, 1 proc. kwasu bursztynowego, 0,44 proc bursztynianu disodowego i 0,35 proc. kwasu pirolidonokarboksylowego. Jak dotąd spray uzyskał w Europie certyfikat jako produkt medyczny do stosowania przeciwko wirusom przeziębienia.

Testy in vitro przeprowadzono w laboratorium w USA: Specjalny żelowy preparat najpierw inkubowano z wirusem przez jedną, pięć lub dziesięć minut. Następnie był dodawany do komórek. Testy wykazały, że mukoadhezyjny żel do nosa zmniejszył ilość Sars-CoV-2 o 99,5 proc. już po minucie. Po pięciu i dziesięciu minutach ekspozycji ilość nadal spadała. Wyniki te sugerują, że mukoadhezyjny żel do nosa może zmniejszać zakaźność Sars-CoV-2 in vitro - pisze P&G.

Konieczne są dalsze badania. To jedyny sposób, aby pokazać, czy ludzie mogą ostatecznie skorzystać z potencjalnie ochronnego efektu przeciwko SARS-CoV-2 – kontynuuje P&G.

Grupa planuje serię projektów badawczych w celu dalszych ocen skuteczności przeciwko różnym wirusom układu oddechowego.

- COVID-19 sieje spustoszenie w naszym życiu i wszelkie dobrze zaprojektowane badania mające na celu zbadanie możliwych metod leczenia są mile widziane - powiedział prof. Alyn Morice, kierownik badań kardio-oddechowych w Hull York Medical School. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
płyn do płukania jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH