Nad projektem pracują naukowcy z Politechniki Lubelskiej wspólnie z ekspertami z Korei, Turcji i Japonii. Biorą w nim udział eksperci różnych dyscyplin m.in. elektrotechnicy, mikrobiolodzy, specjaliści w zakresie badania struktur powierzchni i technik plazmowych.

Naukowcy zamierzają zbudować kilka kompaktowyh mikroreaktorów plazmowych, które można będzie przenosić, a następnie zbadać jak działają na różnych powierzchniach. W procesie mają być wykorzystane właściwości plazmy, która dzięki znajdującym się w niej różnym cząstkom zjonizowanym (elektrony, rodniki) usuwać może np. bakterie, niszcząc ich DNA. Sama plazma tworzy się przy wyładowaniach elektrycznych.

Plazmowe urządzenia można wykorzystać w biomedycynie np. przy leczeniu ran, usuwaniu szkodliwych bakterii z tkanek. Mogą być też stosowane przy oczyszczaniu różnych powierzchni np. środków opatrunkowych, ale także opakowań do produktów spożywczych, czy też do odkażania wody lub gleby.

Podobne rozwiązania są już stosowane w stomatologii przy leczeniu próchnicy lub usuwaniu bakterii za pomocą ozonu, czyli odmiany tlenu, który powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Plazma, w odróżnieniu od sterylizacji, pozwala na usuwanie wyselekcjonowanych zanieczyszczeń. Może mieć zastosowanie tam, gdzie zanieczyszczenia te występują w dużym rozproszeniu.

Projekt ma zakończyć się we wrześniu 2014 r., badania nad wykorzystaniem plazmy będą kontynuowane także później.