PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Planmeca radzi: nadzoruj obieg wody w unicie (V/VI)

Autor: miro • Źródło: Mirosław Stańczyk
07-06-2016, 11:26
Planmeca radzi: nadzoruj obieg wody w unicie (V/VI) Robert Wydorski, Denteq (foto: infoDENT24.pl)
Wodę podzielić można na gazowaną i niegazowaną, ale taki podział w gabinecie dentystycznym nie ma sensu. Tutaj liczy się woda specjalnie demineralizowana.

O tym jak ważna jest w unitach stomatologicznych odpowiedniej jakości woda, w rozmowie z infoDENT24.pl - opowiada Robert Wydorski, współwłaściciel firmy Denteq zajmującej się obsługą serwisową gabinetów i klinik stomatologicznych.

System wodny pozbawiony kompromisów
Planmeca stosuje w unitach systemy spełniające najbardziej rygorystyczne normy w zakresie uzdatniania wody. Firma ta we wszystkich modelach wprowadziła dwa obiegi wody. Ta z wodociągu używana jest m.in. do opłukiwania miski spluwaczki, nawilżania instalacji ssącej. Z kolei woda stosowana w instrumentach, mających bezpośredni kontakt z pacjentem, powinna być demineralizowana, najlepiej zaś destylowana i to z dwóch powodów, gdyż:
- bezpośrednio wpływa na trwałość instrumentów (zapychanie się zaworów w bloku sterującym, zapychanie się kanałów sprayowych);
- zawiera najmniej elementów organicznych i mineralnych, mogących powodować gorsze gojenie się leczonych miejsc, a niekiedy doprowadzić do powikłań.

Woda z wodociągu również powinna być wstępnie filtrowana, gdyż w przeciwnym przypadku filtry, znajdujące się w zaworach wejściowych unitów, bardzo szybko zostaną zapchane. W efekcie w newralgicznych systemach unitu zabraknąć może niespodziewanie wody. Kolejnym problemem, który może wynikać ze stosowania wody o wysokim stopniu mineralizacji, są szybciej korodujące zawory, a miska i wylewki pokrywają się nieestetycznym nalotem, a później kamieniem.

 

Woda z pewnego źródła
Unit Planmeca możemy skonfigurować w system wodny, który korzysta z jednego źródła wody, jeśli mamy np. rozbudowaną instalację oczyszczania, demineralizacji i dezynfekcji wody na cały gabinet, czy klinikę. Przy takim rozwiązaniu ta sama woda podawana jest na końcówki i do pozostałych elementów unitu. System taki jest bardzo efektywny ekonomicznie, szczególnie  w większych klinikach. Nie trzeba bowiem wówczas kupować, czy destylować dużej ilości wody, mniejsza jest także awaryjność sprzętu.

   Podstawowy zestaw do reduktora wejściowego wody. Koszt niewielki, a zysk ogromny. Wymieniany standardowo podczas przeglądu. 

System z „butelką” do lamusa
W takich systemach znajduje się przełącznik, który służy do przełączania zasilania torów wodnych końcówek na wodę z butelki lub wodę wodociągową. Służy on do chwilowego przełączenia zasilania wody w momencie, kiedy skończy się woda w butelce, a musimy dokończyć zabieg. Potem jednak niezwłocznie trzeba uzupełnić wodę w butelce.

SŁOWA KLUCZOWE
serwis   unit stomatologiczny   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH