PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Piotr Kuciel (Getwell): to nieprawda, że aparaty RTG nie mogą być przenośne

Autor: Mirosław Stańczyk • Źródło: Mirosław Stańczyk
09-01-2014, 08:08
Piotr Kuciel (Getwell): to nieprawda, że aparaty RTG nie mogą być przenośne Piotr Kuciel, Getwell: to nieprawda, że aparaty RTG nie mogą być przenośne (Fot. archwium prywatne)
Czy aparaty RTG muszą być stacjonarne? To dość przewrotne pytanie, gdyż tego typu sprzęt przenośny z unijnym certyfikatem CE jest wykorzystywany w wielu europejskich gabinetach stomatologicznych, także w tych funkcjonujących w Polsce. Pytania jednak pozostają, stara się na nie odpowiedzieć Piotr Kuciel, kierownik działu sprzedaży firmy Getwell.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: Getwell nie ma wątpliwości co do tego, że przenośne aparaty RTG mogą służyć stomatologom równie dobrze, a nawet lepiej niż aparaty stacjonarne?

Piotr Kuciel, Getwell: Oczywiście nie chodzi o cały tego typu sprzęt, ale o taki, który spełnia rygorystyczne normy. Nasza firma posiada w ofercie takie aparaty. Są to modele Port X (na zdjęciu poniżej) wyprodukowane w Korei Płd. przez firmę Genoray, wyposażone w lampę Toshiba. Mają one wszelkie pozwolenia na użytkowanie w branży medycznej. Można je stosować bez jakichkolwiek obaw o zagrożenia dla pacjentów i personelu. To sprzęt szczególnie wygodny w użytkowaniu przez lekarzy realizujących praktykę na przykład w kilku miejscach. Aparat taki jest nieodzowny wówczas gdy pacjent nie może się swobodnie poruszać. Port X to modelowe wręcz rozwiązanie przy kompletowaniu sprzętu do dentobusów, gdzie powierzchnia jest minimalna.

infoDENT24.pl: Tymczasem część inspektorów stacji sanitarno - epidemiologicznych z pionu radiologii, kwestionuje podstawy prawne, w oparciu o które można by z przenośnych aparatów RTG korzystać. Według nich restrykcje bezpośrednio wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej z 18 lutego 2011 r. Co tam przeczytamy? Między innymi to, że w przypadku zdjęć wewnątrzustnych odległość źródła promieniowania lampy rentgenowskiej od skóry musi wynosić co najmniej 20 cm i należy stosować wiązkę o średnicy 60 mm. Według urzędników, przy stosowaniu sprzętu przenośnego nie można zapewnić takich warunków.

Piotr Kuciel: Aparaty PORT X spełniają wszelkie normy, o których mowa w rozporządzeniu ministra zdrowia. Odległość 20 cm od ogniska lampy do skóry pacjenta muszą mieć aparaty, których napięcie lampy rentgenowskiej wynosi więcej niż 60 kV i tego typu aparaty także posiadamy w swej ofercie. PORT X, nie przekracza tej wartości, a zatem odległość od ogniska lampy do skóry pacjenta musi mieć nie 20 a przynajmniej 10 cm. Tubus aparatów PORT X wynosi 11cm lub wymiennie 20 cm.

GetwellDawki promieniowania, generowane są w bardzo krótkim czasie, rzędu od kilku do kilkunastu setnych sekundy w zależności od czułości zastosowanego sensora (możemy stosować klisze, radiografię cyfrową lub płytki fosforowe).
Czujniki wewnątrzustne, które firma Getwell ma w ofercie pozwalają na skrócenie czasu ekspozycji do minimum.
W świetle obowiązującego w Polsce prawa, aparaty PORT X spełniają wszelkie wytyczne, aby lekarz mógł zarejestrować sprzęt w Sanepidzie i uruchomić pracownię rentgenowską. Zatem wspomniane wcześniej kwestionowanie przez pracowników Sanepidu możliwości stosowania aparatów przenośnych PORT X jest nieuzasadnione. Aparaty są rejestrowane oraz używane na statywie z wyzwalaczem przewodowym. 

SŁOWA KLUCZOWE
rtg   Piotr Kuciel   Getwell   Port X  

POLECAMY W SERWISACH