• Terapia wspomagana przez zwierzęta to dobry sposób na uspokojenie dzieci, które boją się chodzić do dentysty.
  • Statystyki sugerują, że na całym świecie od 5 do 20 proc. dzieci nadmiernie boi  się leczenia stomatologicznego
  • Na przykład w Wielkiej Brytanii ogólnokrajowe badanie wykazało bardzo wysoki poziom lęku przed dentystą u około 14 proc. 12-latków i 10 proc.15-latków.

Dzieci często boją się wizyty u dentysty, a ten lęk to skuteczna przeszkoda w osiągnięciu dobrych wyników leczenia. Tymczasem pies obecny w gabinecie stomatologicznym skupia na sobie uwagę dziecka i dentysta może bez przeszkód przeprowadzać zabieg. Ten dobroczynny wpływ zwierzęcia staje się coraz bardziej uznaną metodą akceptowaną przez dzieci i rodziców.

Naukowcy przeprowadzili badanie skuteczności dogoterapii. 102 dzieci w wieku od 5 do 10 lat wymagających prostych zabiegów stomatologicznych zostało podzielonych na dwie grupy. W grupie A leczenie stomatologiczne prowadzono w obecności psa terapeutycznego, a w grupie B (grupa kontrolna) leczenie odbywało się w zwykłych warunkach.

Poziom lęku określano mierząc tętno oraz  oceniając lęk wg odpowiedniej skali. Następnie, po zakończeniu zabiegu, dentysta prosił rodzica o ocenę interakcji dziecka z psem terapeutycznym.

Udowodniono wysoką skuteczność tej metody. Badanie przeprowadzono w Department of Pedodontics and Preventive Dentistry, DY Patil University - School of Dentistry, w Indiach. Praca ukazała się w European Archives of Paediatric Dentistry.