• Polacy nie dbają o dziąsła, wyniki badania stanu dziąseł mówią same za siebie - wśród osób w wieku 34-44 lat tylko 1 proc. badanych ma zdrowe dziąsła
  • Czynniki ogólnoustrojowe sprzyjające chorobom dziąseł to cukrzyca, zmiany hormonalne, palenie papierosów, dieta uboga w witaminę C
  • Wśród wczesnych oznak zapalenia dziąseł są krwawienie, zmiana zabarwienia, nieświeży zapach z ust
  • Na wczesnym etapie choroby dziąseł można skutecznie leczyć

Zdrowe dziąsła. Ma tylko co setny Polak 

Zaledwie 1 proc. Polaków w wieku 35-44 lata ma zdrowe dziąsła. Liczba osób ze zdrowymi dziąsłami kurczy się  z wiekiem badanych -  w grupie pacjentów w wieku 65-74 lat jest już ich tylko 0,6 proc.  Wśród czynników ryzyka lekarze wymieniają:

  •  palenie papierosów, 
  • brak różnorodnej diety - np. niedobory witaminy C 
  • zmiany hormonalne, np. dojrzewanie,
  •  cukrzycę.

Chore dziąsła. Można ten stan odwrócić

Ruszające się zęby uniemożliwiają spożywanie twardych pokarmów.  Obrzęk dziąseł, który nieustannie boli i staje się prawie nie do zniesienia podczas jedzenia i picia. To objawy zaawansowanego zapalenia przyzębia, czyli paradontozy - ciężkiej choroby, którą lekarze dentyści obserwują w niestety bardzo często.

Na szczęście ani zęby ani dziąsła nie zmieniają się z dnia na dzień. W rzeczywistości pierwsze oznaki tej choroby,  występują na długo przed stanem który prowadzi do tracenia uzębienia. I nie mniej ważny jest fakt, że można chorobę przyzębia wyleczyć w początkowych fazach, można też jej skutecznie przeciwdziałać.

Zdrowe dziąsła utrzymać można przestrzegając dobrej higieny jamy ustnej. A ta  obejmuje nie tylko regularne szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni między zębami, ale też  regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.

Obrzęk i zmiana zabarwienia dziąseł

Zbyt rzadkie szczotkowanie  i nitkowanie zębów pozwala namnożyć się bakteriom, które na powierzchni zębów tworzą płytkę nazębną. Gdy płytka nazębna nie jest usuwana i utrzymuje się  przez kilka dni lub dłużej, zwiększa się ryzyko wystąpienia obrzęku dziąseł. 

Zdrowa tkanka dziąseł ma różowe zabarwienie. Kolor jaskrawoczerwony i   opuchlizna to najczęściej oznaki infekcji. Te dwa symptomy z dużym prawdopodobieństwem wskazują na chorobę dziąseł.

Tkliwość i ból

Nadmiernie wrażliwe dziąsła mogą być oznaką:

  • zbyt mocnego szczotkowania;
  • podrażnienia przez aparat ortodontycznych lub protezę;
  • w przypadku kobiet, zmian hormonalnych związanych z owulacją, ciążą lub menopauzą.

Jeśli  dziąsła są tkliwe i żaden z wymienionych czynników nie wchodzi w grę, to może oznaczać chorobę dziąseł.

Krwawienie

Zdrowe dziąsła nie krwawią, jeśli podczas szczotkowania, nitkowania lub nawet jedzenia, pojawia się krew nie jest to stan normalny. Czasami zdarza się, że szczoteczka do zębów ma różowe zabarwienie po myciu zębów, oznacza to, że  dziąsła krwawią i prawdopodobnie występuje infekcja. 

Nieświeży oddech

Przykry zapach z ust to roblem prawie co czwartej osoby. Często pierwotną przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej - nieodpowiednie szczotkowanie i nitkowanie. Istnieje jednak wiele innych powodów pojawienia się tej przykrej dolegliwości. Choroba dziąseł jest jednym z pierwszych i najczęściej występującym.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych wczesnych objawów choroby dziąseł, im szybciej nastąpi wizyta u dentysty, tym lepiej. Zapalenie dziąseł łatwo opanować, gdy jest wcześnie leczone wcześnie. Zaniedbana choroba dziąseł prowadzi do nasilenia przykrych objawów a na końcowym etapie nawet do utraty zębów.