PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Piercing, biżuteria nazębna. Opinia towarzystwa stomatologicznego

Autor: nieck • Źródło: JADA/infoDENT24.pl
14-12-2022, 11:42
Piercing, biżuteria nazębna. Opinia towarzystwa stomatologicznego Piercing szkodzi zdrowiu jamy ustnej Fot. AdobeStock
Dentyści ostrzegają przed modą na przekłuwanie okolic jamy ustnej i biżuterią nazębną. To poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Może powodować obrzęk, krwawienie, alergię na obce ciało, informuje Journal of the American Dental Association.
  • Ekspertka z American Dental Association ocenia modę na piercing w okolicach jamy ustnej oraz biżuterią nazębną
  • Najczęściej występujące problemy to obrzęk, krwawienie, alergia na obce ciało, połknięcie lub zachłyśnięcie się ozdobą umieszczoną na zębie, która się nagle odkleiła
  • Powikłaniem piercingu policzka czy języka może być także zwiększone wydzielanie śliny i ślinotok

Piercing w ocenie dentystów

Moda na biżuterię nazębną i piercing nie sprzyja zdrowiu jamy ustnej. Przekłuta warga, policzek lub język, biżuteria naklejona na zęby to potencjalne zagrożenia, już same powikłania wynikające z obecności obcego ciała w tym rejonie mogą niekorzystnie wpływać na dziąsła i zęby, informuje dr Anita Mark z  American Dentist Association Science and Research Institute na łamach Journal of the American Dental Association

Może dojść do zmiany w sposobie "współdziałania" zębów, warg i języka, w efekcie wymowa staje się niewyraźna albo zmienia się ilość produkowanej śliny.  Często też dochodzi do bezpośrednich urazów dziąseł, języka lub zębów.

Piercing. Najczęstsze powikłania 

Najczęstszym powikłaniem związanym z piercingiem w rejonie jamy ustnej jest infekcja w miejscu przekłucia. Na domiar złego bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwioobiegu i rozprzestrzenić się w całym organizmie. Bywa, że problem jest na tyle poważny, że wymaga leczenia w szpitalu.

Inne powikłania to m.in:

Utrudnione żucie i połykanie

Kolczyki w języku nie tylko sprawiają, że wymowa się zmienia,  mogą również zakłócać prawidłowe żucie i połykanie. W najgorszym przypadku dochodzi do  uszkodzenia nerwów, co zmienia funkcjonowanie zmysłu smaku. Każde przekłucie w obrębie jamy ustnej,  umieszczenie ciała obcego w wardze, policzku lub języku często zwiększa wydzielanie śliny i może prowadzić do ślinotoku.

Urazy
Przygryzanie biżuterii umieszczonej w jamie ustnej lub uderzanie nią o zęby (jeśli znajduje się w języku) może spowodować pęknięcia lub odpryski szkliwa.  Natomiast  ciągłe drażnienie dziąseł przez metalowy przedmiot może powodować stany zapalne i recesję dziąseł. 

Z kolei biżuteria nazębna prowadzi do innych problemów. Jej mieszczenie na powierzchni zębów wymaga usunięcia fragmentu szkliwa, chroniącego zęby przed próchnicą. A skoro ta ochronna warstwa zostaje usunięta, to obszar wokół takiej ozdoby jest narażony na zwiększone ryzyko powstawania ubytków. 

Jak dbać o jamę ustną 

Decyzja o założeniu kolczyków  w jamie ustnej lub naklejenia biżuterii na zębach powinna być przekonsultowana z dentystą, podkreśla ekspertka.

Warto też pokazać się stomatologowi już po założeniu biżuterii. Dbanie o zęby i dziąsła jest ważne w przypadku każdego, ale szczególne znaczenie ma dla osób, które zdecydowały się na piercing.

Zasady higieny jamy ustnej:

  • codzienne szczotkowanie przez 2 minuty pastą do zębów zawierającą fluor, 
  • co najmniej  raz dziennie stosowanie nici dentystycznej, irygatorów wodnych,  lub  szczoteczek międzyzębowych do higieny trudno dostępnych miejsc,
  •  stosowanie bezalkoholowego płynu do płukania jamy ustnej, który zmniejsza ryzyko infekcji.

- Należy pamiętać, że kolczyki w obrębie jamy ustnej czy biżuteria nazębna mogą wiązać się z różnymi zagrożeniami dla zdrowia stomatologicznego. Zarówno tkanki miękkie, jak i zęby mogą zostać uszkodzone przez kontakt z ciałem obcym, a otwarta rana w jamie ustnej zwiększa ryzyko infekcji, podsumowuje dr Mark.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
biżuteria nazębna   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH