PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pieczenie jamy ustnej. Najczęściej cierpią na nie kobiety po menopauzie

Autor: nieck • Źródło: Dental Review
22-07-2022, 18:19
Pieczenie jamy ustnej. Najczęściej cierpią na nie kobiety po menopauzie Starsze kobiety nawet 7-krotnie częścią cierpią na zespół palenia jamy ustnej Fot. AdobeStock
Palenie języka i błony śluzowej jamy ustnej, długotrwałe i praktycznie bez przyczyny, potrafi bardzo obniżyć jakość życia. Leczenie jest trudne, gdyż przyczyny powstawania tego schorzenia nie są dobrze poznane. Kobiet w wieku około i pomenopauzalnym cierpią na tę dolegliwość nawet 7-krotnie częściej niż mężczyźni.
  • Długotrwałe uczucie palącego, lub kłującego bólu śluzówek a częściej języka, jest typowym objawem zespołu pieczenia jamy ustnej (BMS)
  • BMS  to stosunkowo częste schorzenie, szczególnie w przypadku kobiet w wieku pomenopauzalnym, mimo to jest słabo poznane
  • W dużym stopniu wynika to z niewielkiej wiedzy na temat powstawania zespołu pieczenia jamy ustnej, u osób które na nie cierpią nie ma żadnych nieprawidłowości błon śluzowych jamy ustnej. Zwykle zatem leczone są objawy

Palący język. 

Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS) to przewlekła choroba, której typowym objawem jest stałe odczucie palenia lub kłucia błon śluzowych jamy ustnej i języka.

Naukowcy mają trudności z ustaleniem jak częste jest BMS i wahają się między 0,7 do 14,8 proc. populacji ogólnej. Te rozbieżności kładzione są na karb braku jednoznacznych kryteriów diagnostycznych oraz braku rozgraniczenia pomiędzy  zespołem BMS a przypadkami, które mogą być wyjaśnione inną jednostką chorobową,

Te dolegliwości nie mają widocznych ani medycznych ani stomatologicznych  przyczyn. Bólowi często towarzyszą zaburzenia smaku, kserostomia oraz  lęk, depresja i znaczne pogorszenia ogólnej jakości życia, pisze dr Aviv Ouanounou w Dentistry Review.

Pomimo, że jest to problem dość powszechny i opisywany w literaturze  medycznej od co najmniej 150 lat jednak nadal brakuje kryteriów diagnostycznych i odpowiednich metod leczenia. Najczęściej z powodu BMS cierpią kobiety (od 2,5 do 7 razy częściej niż mężczyźni), a do 90 proc.
kobiet zgłaszających się do lekarza z objawami zespołu pieczenia jamy ustnej to  osoby w wieku około- i pomenopauzalnym -  średni wiek 61 lat, a najwyższa chorobowość jest notowana w grupie kobiet w wieku 70–79 lat wg danych podawanych przez lek. Piotra Wysockiego z WUM w pracy opublikowanej w Gastroenterologii Klinicznej.

Potrzebny psychiatra 

Przyczyny powstawania zespołu pieczenia jamy ustnej są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji. Przyjmuje się że etiologia tego problemu jest złożona, powiązana z chorobami współistniejącymi zarówno somatycznymi, jak i psychicznymi. 

Pieczenie lub palenie jamy ustnej i języka zwykłe interpretowane są jako ból psychogenny, a to niestety prowadzi do unikania opieki zdrowotnej.

Choć na razie nie do końca udało się wyjaśnić  związek między zespołem pieczenia jamy ustnej a czynnikami psychologicznymi. Jednak wielokrotnie udowodniono, że ​​istnieje wyraźna korelacja lęku i depresji z BMS . Całkiem zasadne jest więc kierowanie pacjenta z tym problemem do specjalisty od zdrowia psychicznego,  zajmującego się leczeniem zespołu pieczenia jamy ustnej, wskazuje dr Aviv Ouanounou.

źródło: Dental Review

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kserostomia   leczenie bólu   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH