• Pęknięcie zęba nie zawsze jest widoczne gołym okiem. Nie zawsze daje też konkretne symptomy
  • Rozległe pęknięcie (często jest konsekwencją dużej plomby amalgamatowej) objawia się bólem przy nagryzaniu lub żuciu jedzenia, także bólem niewyjaśnionym, który pojawia się i znika, obrzękiem dziąseł wokół uszkodzonego zęba
  • Dentyści mają do zaproponowania wiele opcji leczenia pękniętego zęba

Ząb pęknięty jak nowy

 Bonding - to odbudowa zęba za pomocą wypełnienia stomatologicznego. Leczenie może być zakończone nawet podczas jednej wizyty. Polega na nadbudowie utraconego  fragmentu zęba, przy pomocy plastycznego materiału kompozytowego (czasem możliwe jest również doklejenie złamanego fragmentu zęba). Stomatolog przygotowuje odpowiednio ząb, następnie pokrywa go kolejnymi warstwami żywicy kompozytowej w naturalnym odcieniu, aż uzyska odpowiedni kształt oraz długość, po czym utwardza wypełnienie. To najlepsza i najszybsza metoda rekonstrukcji w przypadku niewielkich uszkodzeń tkanki twardej zęba.

Istnieją jednak ograniczenia, gdyż bonding  może być zastosowany jedynie na zdrowych zębach. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania odbudowy kompozytowej jest obecność zmian próchniczych oraz chorób przyzębia.

Licówki – stomatolog najpierw szlifuje ząb, następnie przy użyciu specjalnego cementu mocuje na jego zewnętrznej powierzchni cienki ceramiczny płatek, który stanowi naturalne przedłużenie zęba. Ceramiczna licówka jest odporna na przebarwienia, daje trwały i estetyczny efekt – zawsze dobierane są odpowiedni kształt i odcień.

Licówki to uniwersalne rozwiązanie, zarówno w przypadku większych uszkodzeń, np. złamań, jak i ukruszenia lub asymetrii zębów przednich, w strefie estetycznej uśmiechu (od „jedynki” do „piątki”). 

Sztuczna korona zęba - wiele opcji do wyboru

- Korona - korona całkowicie pokryje pęknięty lub złamany ząb. Założenie korony zazwyczaj wymaga dwóch wizyt. W czasie leczenia zakładana jest tzw. korona tymczasowa. Koronę można zastosować przy większości pękniętych zębów.

- Korona na wkładzie koronowo - korzeniowym -  w najcięższych przypadkach, gdy pęknięcie objęło cały ząb, a uraz mechaniczny spowodował uszkodzenia żywej miazgi zębowej, przed odbudową zęba konieczne będzie leczenie kanałowe. Dopiero po nim ząb odbudowuje się za pomocą korony na wkładzie koronowo - korzeniowym.

Zanim dojdzie do umieszczenia wkładu koronowo - korzeniowego ząb leczony jest endodontycznie. Polega na usunięciu miazgi z komory oraz kanałów zęba, wielokrotnym zdezynfekowaniu ich oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem. 

Korona porcelanowa - jej wewnętrzna część jest wykonana ze stali lub złota, natomiast z zewnątrz korona pokryta jest porcelaną. To rozwiązanie nie jest tak estetyczne, jak korona pełnoceramiczna. Ząb jest bardziej matowy niż zęby naturalne, a z czasem, przy granicy korony z dziąsłem może pojawić się ciemna obwódka.

Korona pełnoceramiczna -  ząb wygląda bardzo naturalnie, trudno go odróżnić od zębów własnych.

Korona teleskopowa - składa się ona z dwóch części – korony pierwotnej i wtórnej. Korona pierwotna, w całości wykonana z metalu (stali lub złota), mocowana jest na stałe, na wcześniej oszlifowanym zębie własnym pacjenta. W ten sposób powstaje filar pod pracę protetyczną. Korona wtórna zakładana jest na filar ‘’na wcisk”. Jej wnętrze wykonane jest z metalu, natomiast zewnętrzna część pokryta jest porcelaną.

- Implant lub most stomatologiczny - jeśli ząb jest bardzo uszkodzony, jedynym możliwym rozwiązaniem może być jego usunięcie i odbudowa za pomocą mostu lub implantu stomatologicznego

Ile kosztuje leczenie ułamanego zęba

Bonding (cena zależy od rozległości zabiegu) - 300-700 zł//za jeden ząb

Enamel - odbudowa ubytków w obrębie szkliwa, materiał do wypełnienia ma ten sam połysk i barwę co ząb naturalny - 600-700 zł.

Licówki
- z porcelany: ok. 1700 – 2100 zł 
- kompozytowe: 900 – 2800 zł 
- akrylowe: 500 - 900 zł 

Korona tymczasowa - 150 - 200 zł

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem - 350 -550 zł

Wkład koronowo- korzeniowy na stali/złocie
1 korzeń - 450/800 zł
2 korzenie - 500 /950 zł
3 korzenie - 550/1100 zł

Korona porcelanowa - 900-2000 zł
Korona pełnoceramiczna - 1400-2200 zł
Korona teleskopowa - 1500-4200 zł
Most adhezyjny  (1 ząb) - 1000-4200 zł
Implant (1 ząb) - 1300 - 4200 zł