
- Pęknięcie zęba w obrębie szkliwa czy zębiny nie zawsze jest łatwo zauważyć w rutynowym badaniu klinicznym
- Szczególnie w okresie pandemii COVID-19 wzrosła liczba pacjentów, którzy zgłaszających się do gabinetu dentystycznego z pękniętym zębem. To m.in. efekt stresu i przeciążenia emocjonalnego, pod wpływem których nasila się bruksizm
- Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) opracowała materiały, przybliżające problem zespołu pękniętego zęba

Czytaj więcej
Leczenie próchnicy. Nadal pokutuje stara szkołaZąb pęka. Kiedy?
Fachowo określany terminem zespół pękniętego zęba może wystąpić, gdy pacjent pod wpływem stresu lub traumatycznych przeżyć zaczyna zgrzytać zębami. Na taki uraz zęby narażone są także podczas żucia lub gryzienia twardych przedmiotów. Problem ten nasilił się w okresie pandemii COVID-19 i powodowanymi przez nią napięciami, informuje Światowa Federacja Dentystyczna (FDI).
Niestety niekiedy zdiagnozowanie zespołu pękniętego zęba jest sporym wyzwaniem dla dentysty.
Pęknięcie bywa niemal niewidoczne, a ponadto towarzyszą mu objawy, które na przykład pojawiają się także przy:
- zaburzeniach funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego,
- zapaleniu zatok przynosowych,
- bólu głowy,
- bólu ucha
- nietypowego bólu twarzoczaszki.
Zespół pękniętego zęba to to szczelina biegnąca przez struktury zęba. Komitet Praktyki Stomatologicznej FDI opracował zestaw materiałów, w których przedstawia etiologię, oznaki i objawy, metody zapobiegania, diagnozę i dostępne sposoby leczenia zespołu pękniętego zęba.
Co świadczy o szczelinie w zębie
Jednym z typowych objawów pęknięcia w zębie jest ból przy nagryzaniu oraz różnego stopnia nadwrażliwość na zimne i ciepłe bodźce. Ból może mieć charakter promieniujący. Najczęściej jest umiarkowany lub silny, pojawia się w trakcie nagryzania i w momencie ustępowania nacisku. Do wykrycia linii pęknięcia czasami potrzebna jest lupa lub wręcz mikroskop wykorzystywany w trakcie leczenia endodontycznego. Dentysta może przeprowadzić tzw klinowy, sprawdzając ruchomość pękniętego fragmentu, może wykonać zdjęcie rtg lub tomografię stożkową, a niekiedy do pełnego rozpoznania problemu musi usunąć stare wypełnienia.
Pęknięcie pęknięciu nierówne
Rodzaje pęknięć zęba
- Pęknięcie w obrębie szkliwa. Oznacza rysy szkliwne niepowodujące objawów. Mogą one przebiegać w zębach bocznych oraz zębach przednich.
- Złamanie guzka. Częściowe lub całkowite złamanie guzka, rozpoczynające się w koronie zęba i biegnące w kierunku szyjki. Przeważnie jest to wynik rozległych wypełnień w zębach bocznych, gdzie pozostawiono guzki niepodparte zębiną.
- Niecałkowite pęknięcie korony zęba. Rozpoczyna się w części koronowej i może obejmować jedną lub dwie listewki brzeżne.
- Całkowite złamanie zęba, które jest zapoczątkowanie w koronie.
- Pionowe pęknięcia korzenia. Częściowe lub całkowite pęknięcie korzenia. Pęknięcia te zdarzają się po leczeniu endodontycznym.
Broszura FDI na temat zespołu pękniętego zęba

Czytaj więcej
Leczenie próchnicy. Nadal pokutuje stara szkoła
Komentarze