PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Patrz na laser przez okulary, niekoniecznie różowe

Autor: Pozostałe źródła
24-01-2013, 23:57
Patrz na laser przez okulary, niekoniecznie różowe (foto:sxc.hu)
Patrz na laser przez okulary, niekoniecznie różowe (foto:sxc.hu)
Są lasery o dużej, średniej i małej mocy, pracujące w podczerwieni, w paśmie widzialnym i w nadfiolecie, oparte o gaz, ciecz lub ciało stałe, są lasery bezzłączowe, półprzewodnikowe na wolnych elektronach. Jest wiele podziałów urządzeń laserowych stosowanych także w gabinetach stomatologicznych. To prawda, że laser stwarza wspaniałe  możliwości leczenia, ale przed laserem trzeba się także chronić. Tym bardziej, że w gabinecie stomatologicznym używa się laserów także czwartej klasy bezpieczeństwa, a to stanowi realne niebezpieczeństwo dla lekarza i pacjenta.

O ile promieniowanie laserowe ulegnie zogniskowaniu do bardzo małych rozmiarów, to staje się ono światłem niebezpiecznym (tnącym lub parzącym). Tę właściwość promieniowania laserowego wykorzystuje się we wszystkich procesach chirurgii medyczno - stomatologicznej. Duża gęstość mocy promieniowania jest dostosowana do pracy w twardych tkankach zębów.

Nic dziwnego, że należy wystrzegać się przypadkowego kierowania skoncentrowanej wiązki promieniowania laserowego na tkankę skóry.

Okulary, ale nie tylko

Przede wszystkim trzeba pamiętać o okularach ochronnych. Do ochrony indywidualnej oczu przed promieniowaniem laserowym, służą okulary, gogle i osłony twarzy zaopatrzone w specjalne filtry ochronne.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że w związku z monochromatycznością promieniowania laserowego filtry ochronne przeznaczone są do konkretnych typów laserów. Niebezpieczne promieniowanie laserowe powstaje w widzialnym zakresie widma od 400 nm do 700 nm. Ochrony oczu osłabiają to promieniowanie do wartości zdefiniowanych dla laserów klasy 2 (P 1mW dla laserów pracy ciągłej).

Przy wyborze okularów ochronnych należy uwzględniać wiele parametrów. Jakich? Podstawowe informacje w tym względzie podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy.

Czytaj także: Laserem w choroby przyzębia

 

Okulary, ale jakie

Część zaleceń w kwestii ochrony oczu przed promieniami lasera brzmi jak truizm, ale że dotyczą bezpieczeństwa, należy je znać: Otóż okulary muszą:

- być wygodne w noszeniu i zapewnić ścisłe dopasowanie do twarzy (gogle) przy jednoczesnej odpowiedniej wentylacji, w celu uniknięcia zaparowania;

- zapewniać jak najszersze pole widzenia (niczym nie zakłócone pole widzenia - co najmniej 40° w kierunkach poziomym i pionowym dla każdego oka);

- zapewniać dostateczne wysokie tłumienie promieniowania laserowego;

- zapewniać odpowiednią transmisję w paśmie widzialnym (współczynnik przepuszczania światła filtru powinien być nie mniejszy niż 20 proc.);

- być odporne na promieniowanie laserowe, przed którym chronią;

- być tak skonstruowane, aby oprawy oraz części boczne (z wyłączeniem taśmy opasującej głowę - w przypadku gogli) zapewniały taką samą ochronę jaką gwarantują filtry.

Podstawową (ale nie jedyną) informacją mówiącą o przydatności filtru do ochrony oczu przed konkretnym promieniowaniem laserowym (wizytówką filtru) jest jego charakterystyka widmowa, obejmująca zakresy niebezpiecznego promieniowania laserowego oraz widzialnego. Ważne są: - widmowy współczynnik przepuszczania (); - gęstość optyczna (D); - współczynnik przepuszczania światła (v).

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   laser stomatologiczny   okulary   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH