PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pasta z aktywnym węglem: czy jest bezpieczna?

Autor: nieck • Źródło: en
29-03-2022, 13:06
Pasta z aktywnym węglem: czy jest bezpieczna? Czy pasta z węglem aktywnym ma jakieś zalety? Fot. AdobeStock
Zdjęcia zębów, zabarwionych pastą z aktywnym węglem, podbijają media społecznościowe, a stomatolodzy ostrzegają, że tego typu produkty mogą powodować więcej szkód niż korzyści.
  •  Moda na czarną pastę do zębów wykorzystuje proekologiczne nastroje zwłaszcza wśród młodych ludzi.
  • Reklamy produktów do higieny jamy ustnej, zawierających węgiel aktywny, nie mają podstaw naukowych.
  • Niewiele wiadomo na temat oddziaływania węgla aktywnego na zdrowie jamy ustnej.
  • Węgiel aktywny w paście do zębów może szkodzić zębom. 

Producenci past do zębów z węglem reklamują produkty jako wybielające zęby, ale też poprawiające zdrowie jamy ustnej. Dla uzyskania tego efektu wytwórcy zalecają, aby szczotkować pastami zęby co najmniej raz, a najlepiej dwa razy dziennie przez kilka tygodni lub miesięcy. 

Jakie są opinie dentystów na temat czarnej pasty do zębów?

Wybielający efekt pasty lub proszku do zębów, zawierających węgiel aktywny, polega niestety na jego właściwościach ściernych. Rzeczywiście mogą usuwać przebarwienia szkliwa, ścierając z czasem wierzchnią warstwę szkliwa. Dzięki temu ujawnia się naturalny kolor zębów. Środki te nie są w stanie jednak zmienić faktycznego koloru zęba, tak jak robią to produkty wybielające zawierające silne utleniacze np. nadtlenek wodoru.

Nie przeprowadzono żadnych badań na temat, w jaki sposób te produkty mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej. Na przykład Kanadyjskie Towarzystwo Stomatologiczne nie dało pozytywnej opinii ani jednemu preparatowi do czyszczenia zębów z węglem aktywnym. Towarzystwo to nie poleca  używania tych produktów nawet przez krótki okres, gdyż węgiel aktywny nie daje żadnych, dowiedzionych naukowo, korzyści zdrowotnych.

Jak węgiel w paście do zębów może szkodzić

Z podobnego założenia wychodzi Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne  i wskazuje na odkrycia prof. Johna Brooksa z University of Maryland School of Dentistry.

Po analizie 50 produktów zawierających węgiel aktywny (stosunkowo niewielkiej liczby badań naukowych na ten temat) prof. Brooks stwierdził, że nie udowodniono ich właściwości: detoksykacyjnych, remineralizacyjnych, wybielających lub przeciwbakteryjnych.

W trakcie poszukiwań prof. Brooks natknął się na doniesienie z University of Malaya w Malezji, z którego wynika, że pod wpływem węgla aktywnego zęby wręcz żółkną zamiast stawać się bielsze!

- Działo się tak prawdopodobnie dlatego, że węgiel miał duże właściwości ścierne i usunął jakąś część szkliwa chroniącego zęby, odsłaniając zębinę, która ma żółtawy odcień - interpretował wyniki prof. Brooks.

Węgiel aktywny - błona śluzowa w niebezpieczeństwie

Amerykańskiego eksperta niepokoi też potencjalne oddziaływanie węgla aktywnego na błonę śluzową jamy ustnej. Prof. Brooks wskazuje, że węgiel aktywny to forma węgla, który został przetworzony w celu zwiększenia wchłaniania —  lekarze stosują go do leczenia zatruć pokarmowych. Jednak w takich przypadkach nigdy nie jest stosowany w dłuższym okresie. Tymczasem w przypadku past do zębów i proszków z węglem drzewnym jest inaczej, gdyż mają być używane codziennie i przez dłuższy czas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH