PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Parodontoza jako skutek molekularnej pożyczki

Autor: nieck • Źródło: en
07-01-2021, 11:09
Parodontoza jako skutek molekularnej pożyczki Badania mikrobiologów pomagają w opracowaniu skuteczniejszych metod profilaktyki parodontozy (fot. pixabay)
Z gruntu nieszkodliwe bakterie, takie jak Veillonella parvula, pomagają Porphyromonas gingivalis namnażać się i powodować choroby dziąseł - twierdzą naukowcy z Uniwersity at Buffalo, w Stanach Zjednoczonych.

W jaki sposób P. gingivalis kolonizuje jamę ustną? Odpowiedź na to pytanie postawili sobie za cel badacze z wydziału stomatologii University at Buffalo. Pytanie zasadne, bowiem ten - powodujący choroby dziąseł - patogen, nie jest w stanie wytwarzać własnych cząsteczek wzrostu, dopóki jego populacja nie stanie się odpowiednio duża. Jak zatem cały proces się zaczyna?

Okazuje się, że P. gingivalis pożycza cząsteczki wzrostu od V. parvula, powszechnie występującej w jamie ustnej i całkowicie nieszkodliwej bakterii, której wzrost nie jest zależny od zagęszczenia populacji.

P. gingivalis pozostaje w mniejszości w mikrobiomie jamy ustnej zdrowej osoby i nie może się namnażać. Tyle, że przy złej higienie niekontrolowany wzrost płytki nazębnej sprawia, że i V. parvula osiągnie takie zagęszczenie, a zatem i stężenie substancji wzrostowych, że zaczyna pobudzać do rozwoju także bakterie periodontogenne.

Zrozumienie związku między P. gingivalis i V. parvula pomoże naukowcom stworzyć ukierunkowane terapie zapalenia przyzębia - powiedziała Patricia Diaz, z University at Buffalo.

- Pracując z P. gingivalis przez prawie dwie dekady, wiedzieliśmy, że do wzrostu potrzebna jest duża populacja, ale specyficzne procesy stymulujące to zjawisko nie są nadal zrozumiałe. Skuteczne celowanie w neutralną bakterię powinno zapobiec ekspansji P. gingivalis w mikrobiomie jamy ustnej do poziomu, który powoduje zmiany patogeniczne - powiedziała prof. Diaz, która jest również dyrektorem Centrum Mikrobiomu UB.

W badaniu przetestowano wpływ cząsteczek wzrostu wydzielanych przez mikroorganizmy w jamie ustnej na P. gingivalis, w tym cząsteczki pięciu gatunków bakterii, które są powszechne w zapaleniu dziąseł.  Tylko cząsteczki wzrostu wydzielane przez V. parvula umożliwiały replikację P. gingivalis. Kiedy V. parvula została usunięta z mikrobiomu, P. gingivalis przestawała się namnażać. Jednak sama obecność  tej bakterii nie wystarczała do stymulacji patogenu, potrzebne było jej duże zagęszczenie.

Dane sugerują, że zależność jest jednokierunkowa, ponieważ V. parvula nie odnosi żadnych korzyści z dzielenia się swoimi cząsteczkami wzrostu. P. gingivalis i V. parvula oddziałują na siebie na wielu poziomach, ale beneficjentem jest tylko  P. gingivalis, powiedziała prof. Diaz, zauważając, że V. parvula wytwarza również hem, który jest preferowanym źródłem żelaza dla P. gingivalis.

- Ta zależność, która umożliwia wzrost P. gingivalis, została nie tylko potwierdzona w przedklinicznym modelu zapalenia przyzębia, ale także w obecności V. parvula, patogen nasila proces utraty kości, czyli cechy charakterystycznej parodontozy  - powiedział dr George Hajishengallis także biorący udział w tym badaniu.

Więcej: ISME Journal

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   choroby przyzębia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH